بررسی اثر عوامل مختلف در پاسخ زمین و مقایسه نتایج با طیف بازتاب ارایه شده در آیین نامه طراحی ساختمان در برابر زلزله (استاندارد 2800 ایران )

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,011

فایل این مقاله در 9 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

NCCE03_119

تاریخ نمایه سازی: 27 شهریور 1385

چکیده مقاله:

با توجه به مطالعات زمین شناسی مشخص شده است که ایران بر روی کمربند زلزله آلپ- هیمالیا قرار دارد و هر چند سال یک بار شاهد زلزله های مهیبی در کشور می باشیم که خسارات اقتصادی فراوان به کشور وارد کرده و تلفات انسانی زیادی را به دنبال دارد. از این رو انجام تحقیقات بیشتری در زمینه زلزله و اثرات آن ضروری به نظر می رسد تا با بدست آوردن نتایج مفید، از خطرات ناشی از زلزله بر روی سازه ها و محیط زیست و از همه مهمتر انسانها کاست. یکی از مهمترین و ناشناخته ترین پارامترهای دخیل در زلزله و پاسخ سازه در مقابل زلزله خاک می باشد؛ خاک به عنوان تکیه گاه سازه ها نقش مهمی در تخریب های ایجاد شده به هنگام زلزله دارد. با توجه به این مساله اثر ساختگاه سازه ها باید در ساخت و ساز و طراحی سازه لحاظ شود. خصوصیات خاک از جمله محیط غیر همگن، غیرهمسان و معادلات اندرکنش پیچیده با سازه باعث شده است که رفتار آن به خصوص وقتی که در معرض نوسان قرار می گیرد بسیار مبهم شود با این حال بررسی پاسخ زمین با در نظر گرفتن فرضیات ساده کننده برای خاک و استفاده از مدلهای کاربردی می تواند به نتایج جالب توجه و مفید بینجامد. در این مقاله پاسخ زمین در خاک های مختلف با پروفیل های مختلف تحت زلزله های با مشخصات گوناگون مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته اند و با انجام مقایسه میان نتایج بدست آمده از تحلیل کامپیوتری تاثیر پارامترهای گوناگون در پاسخ دینامیکی زمین مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در نهایت طیف بازتاب حاصل از ساختگاه با طیفی که آیین نامه زلزله ایران ( ST 2800) برای خاکهای نوع 1و2و3و4 ارائه می کند مقایسه و ارزیابی شد.

نویسندگان

علی ایمانپور

دانشجوی کارشناسی ارشد زلزله دانشکده فنی دانشگاه تهران

سعید محبی

دانشجوی کارشناسی ارشد زلزله دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شری

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
 • مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، " آیین نامه طراحی ساختمان ...
 • میر احسنی، وحید ؛ فرجودی، جمشید. "بررسی و مقایسه روش ...
 • میر احسنی، وحید، " روش تعیین زلزله طرح، تهیه طیف ...
 • قلندر زاده، عباس ؛ "جزوه درسی دینامیک خاک " دانشکده ...
 • ام داس، براجا ؛ " دینامیک خاک" ترجمه نائینی، سید ...
 • مقدم، حسن ؛ " مهندسی زلزله "، مرکز تحقیقات و ...
 • مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، "داده های پایه شتاب نگاشت ...
 • Kramer, Steven ; Geotechnical Earthquake Engineering _ Prentice Hall International ...
 • Housner , G.W. "Behavior of structures During Earthquake " , ...
 • Kuribayashi E. ; Iwasaki. ; Iida, Y. and Tuji, k. ...
 • نمایش کامل مراجع