بررسی سبکهای هویتی و خودپنداره دختران بی سرپرست 15-8 سال شهرتهران

سال انتشار: 1390
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,909

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

RCPES01_010

تاریخ نمایه سازی: 11 شهریور 1391

چکیده مقاله:

بی شک می توان مرحله نوجوانی را بهعنوان آستانه شکل گیری شخصیت فردی از مهمترین مراحل رشد شخصیت دانست مرحله ای که چه درحیطه تجربی و چه درحیطه نظری نقطه اوج به حساب می آید زیرا دراین دوره است که فرد به آگاهی ضروری می رسد که به شناخت وی نسبت به موقعیتش درجهان اطراف منتج می گردد علم روانشناسی این شناخت را دراصطلاح هویت یابی مورد مطالعه قرار میدهد اصطلاحی که به مرور یکی از سرفصل های کلان را درمباحث نظری روانشناسی به خود اختصاص داده است تاکنون پژوهشهای زیادی با هدف بررسی وضعیت هویتی نوجوانان کشورمان صورت گرفته است غرایی و همکاران در1382 درپژوهش خود درباره سنجش وضعیت هویتی نوجوانان تهرانی با نمونه 467 نفر از نوجوانان تهرانی 235/232پسردختر از چهار منطقه آموزش وپرورش تهران به این نتیجه دست یافتند که نوجوانان تهران از نظر هویت ایدئولوژیکی و میان ی بیشتر از همه دروضعیت مهلت مجاز و کمتر از همه دروضعیت اکتساب بوده اند دروضعیت هویت دختران و پسران تفاوت معنی دار دیده شدها ست شکل گیری هویت مانند دیگر مراحل رشدی از عوامل متعددی تاثیر می پذیرد که یکی از این عوامل و اصلی ترین ان ابتدا خود فرد است و سپس محیط اطراف آن و از جمله عوامل محیطی تاثیر گذار درروند شکل گیری هویت خانواده است.

نویسندگان

سارا محمدحسینی

کارشناس ارشد روانشناسی

حامد برماس

استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

علیرضا کیامنش

استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • شولتز، دوران.بی، و شولتز.سیدنی.الن.(386 1). تاریخ روانشناسی نوین (علی اکبرسیف, ...
  • حسینی، افضل السادات.(1386). بررسی تاثیر برنامه آموزش خلاقیت معلمان بر ...
  • Adams .Gerald.R. , Berzonsky, M .D. , &Keating, Leo _ ...
  • Maxwel, B.E. , (1992). Hostility, depression, and self-esteem among troubled ...
  • Miner, M.H. , (2002).The self-concept of homeless adolescents. Journal of ...
  • نمایش کامل مراجع