تاثیر پساب تصفیه خانه فاضلاب دلیجان و آب چاه بر ترسیب کربن خاک و رشد درختان پهن برگ

سال انتشار: 1401
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: فارسی
مشاهده: 160

فایل این مقاله در 11 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

JR_ESTJ-24-1_004

تاریخ نمایه سازی: 30 مهر 1401

چکیده مقاله:

زمینه و هدف: استفاده از پساب تصفیه شده می تواند وسیله ای برای جبران کمبود آب و کنترل و کاهش برداشت از چاه های عمیق و نیمه عمیق باشد. هدف این مطالعه، تعیین اثر آبیاری با پساب تصفیه خانه فاضلاب دلیجان و آب چاه به مدت ۵ سال روی ترسیب کربن خاک و رشد ۷ گونه درختی پهن برگ می باشد.روش بررسی: در تحقیق حاضر، پس از آماده سازی زمین، نهال ها به صورت گروهی در سه تکرار با فواصل ۳×۳ متر در اسفند ۱۳۹۰ در قالب طرح بلوک های کامل تصادفی کشت شدند. برای بررسی تاثیر نوع آبیاری روی ترسیب کربن آلی خاک، در سال پنجم با حفر پنج پروفیل به عمق ۹۰ سانتی متر در زیر تاج درختان از سه عمق نمونه برداری خاک انجام شد. در ارزیابی رشد گونه های درختی پهن برگ در پایان سال پنجم، مشخصه های ارتفاع، قطر یقه، قطر تاج پوشش، مساحت تاج پوشش، درصد زنده مانی و درصد شادابی مورد اندازه گیری قرار گرفتند.یافته ها: نتایج بررسی میزان ترسیب کربن آلی خاک در عمق های مختلف خاک نشان داد که آبیاری با پساب فاضلاب سبب افزایش بیشتر کربن آلی خاک شده که بیشترین میزان آن در عمق ۹۰-۶۰ سانتی متری خاک می باشد. در بین گونه های کاشته شده با توجه به مشخصه های مورد اندازه گیری، در آبیاری با آب چاه، گونه Ailanthus altissima از بیشترین میزان ارتفاع وMelia azedarach  از بیشترین میزان قطر یقه، قطر تاج پوشش، مساحت تاج پوشش و درصد شادابی برخوردار است. در آبیاری با پساب، گونه Robinia pseudoacacia از بیشترین میزان ارتفاع، Elaeagnus angustifolia از بیشترین میزان قطر یقه،M. azedarach  از بیشترین میزان قطر تاج پوشش و مساحت تاج پوشش وM. azedarach  و Celtis australis از بیشترین میزان شادابی برخوردارند. کمترین درصد زنده مانی مربوط به گونه Acer negundo در هر دو نوع آبیاری با آب چاه و پساب فاضلاب می باشد.بحث و نتیجه گیری: اثر اصلی نوع آبیاری اختلاف معنی دار آماری را نشان نداد. گونه A. negundo نسبت به شرایط آب و خاک منطقه حساس بوده و مناسب کاشت نمی باشد. گونه M. azedarach  از سازگارترین گونه ها در تحقیق حاضر می باشد که برای کشت در عرصه مزبور پیشنهاد می شود. 

کلیدواژه ها:

نویسندگان

ضیاء آزدو

کارشناس ارشد پژوهش، بخش تحقیقات منابع طبیعی، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، اراک، ایران.

فاطمه احمدلو

استادیار پژوهش، موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، تهران، ایران. (مسوول مکاتبات)

غلامرضا گودرزی

استادیار پژوهش، بخش تحقیقات منابع طبیعی، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، اراک، ایران.

علی فرمهینی فراهانی

مربی پژوهشی، بخش تحقیقات منابع طبیعی، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، اراک، ایران.

هاشم کنشلو

استادیار پژوهش، موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، تهران، ایران.

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
 • Salehi, A., Tabari, M., Mohammadi, J., Aliarb, A., ۲۰۰۸. Effect ...
 • Harrison, K.G., Broecker, W.S., Bonani, G., ۱۹۹۳. The effect of ...
 • Jackson, R.B., Banner, J.L., Jobbagy, E.G., Pockman, W.T., Wall, D.H., ...
 • Stewart, H.T.L., Flinn, D.W., ۱۹۸۴. Establishment and early growth of ...
 • Phillips, R., Fisher, J.T., Mexal, J.G., ۱۹۸۶. Fuelwood production utilizing ...
 • Hopmans, P., Stewart, H.T.L., Flinn, D.W., Hillman, T.J., ۱۹۹۰. Growth ...
 • Singh, G., Bahati, M., ۲۰۰۳. Growth and mineral accumulation in ...
 • Sing, G., Bhati, M., ۲۰۰۴. Soil and plant mineral composition ...
 • Rad, M.h., Sardabi, H., Soltani, M., Ghelmani, S.V., ۲۰۱۴. Compatibility ...
 • Shi, X.Z., Wang, H.J., Yu, D.S., David., W., Cheng, X.F., ...
 • Varamesh, S., Hosseini, S.M., Sefidi, k., ۲۰۱۵. Assessment of carbon ...
 • Keller, C., Grath, S.P.Mc., Dunham, S.J., ۲۰۰۲. Trace metal leaching ...
 • نمایش کامل مراجع