تعیین رخساره های سازند جهرم در حاشیه جنوب و جنوب غرب فروافتادگی دزفول و ارتباط چینه ای آن با ناحیه فارس (بر اساس داده های تحت الارضی)

سال انتشار: 1378
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,629

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SGSI03_053

تاریخ نمایه سازی: 24 مرداد 1385

چکیده مقاله:

سازند دولومیتی جهرم با ضخامت 468 متر در محل برش نمونه متشکل از دولومیت و آهک های دولومیتی با رخساره نریتیک، در ناحیه خلیج فارس گسترش وسیعی دارد. در ناحیه لرستان و نواحی مرکزی فرو افتادگی دزفول تا فیروزآباد فارس به جای سازند مذکور، سازند پابده با سنگ شناسی شیلی – مارنی با رخساره عمیق دریایی گسترش یافته است. سازند جهرم در نواحی جنوب و جنوب غربی فرو افتادگی دزفول به صورت تحت الارضی می باشد و در برخی از چاههای مربوط به غرب این ناحیه نظیر چاههای میادین دارخوین و خرمشهر مشاهده شده است. لکن در مورد موجودیت این سازند در محدوده مزبور و همچنین حدود گسترش ای رخساره کم عمق دریایی و چگونگی ارتباط آن با حوضه رسوبی سازند جهرم در ناحیه فارس تاکنون مطالعات بسیار اندکی صورت گرفته است، لذا در این تحقیق چگونگی گسترش سازند جهرم و شناسایی تغییرات رخساره ای این سازند و همچنین تعیین مرزهای آن با سازندهای فوقانی و تحتانی به صورت دقیق تر و همچنین تاثیر فاز فرسایشی پیرنئن در برش های زیر زمینی با استفاده از اطلاعات و داده های تحت الارضی مورد بررسی قرار گرفته است.

نویسندگان

محمدرضا ذاکرزاده

کارشناس ارشد چینه شناسی دانشگاه تربیت معلم تهران