روشهای حفاظت از زیرساختهای حیاتی درصنعت نفت وگاز و ارایه راهکارهای کاهش آسیب پذیری مبتنی بر مدیریت ریسک

سال انتشار: 1390
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 4,811

فایل این مقاله در 11 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

IRANCMP01_004

تاریخ نمایه سازی: 24 دی 1390

چکیده مقاله:

پایداری اقتصادی ثبات امنیت ملی و کیفیت زندگی مردم به میزان قابل توجهی به در دسترس بودن دوام و پایداری عرضه و تولید در بخشهای مختلف تاسیسات صنعتی و زیرساختهای حیاتی کشور نظیر بنادر پالایشگاه ها پایانه های نفتی فرودگاه ها سدها نیروگاه ها و ...وابسته می باشد در سالهای اخیر در کشور عزیزمان ایران بحثهای مختلفی پیرامون روشهای حفظ و صیانت از تاسیسات و زیرساختهای حیاتی مطرح شده است با این وجود به موضوع اهمیت و میزان آسیب پذیری تاسیسات صنعت نفت و گاز و خطوط لوله انتقال محصولات نفتی کمتر پرداخته هشده است و موضوعات و مباحث دفاعی با شیوه های به کارگیری اقدامات کاهش آسیب پذیری و تامین امنیت بیشتر مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. دراین مقاله مراحل اجرایی و عملیاتی که می توان جهت ایجاد یک برنامه مدیریت جامع به کاربست توصیف می گردد و همچنین به روش ارزیابی برمبنای مدل ریسک اشاره شده است.واحدهای عملیاتی در برخی کشورها هم اکنون از روش مبتنی برریسک یا قواعد مدیریت ریسک جهت افزایش ایمنی سیستم خود بهره می برند هدف از نگارش این مقاله تحلیل و واکاوی تهدیدات و آسیب پذیری های موجود در صنعت نفت و گاز می باشد تا روشی روشن قابل درک و جامع برای مدیریت ریسک ایمنی زیرساختهای حیاتی دراین صنعت معرفی گردد.

کلیدواژه ها:

زیرساختهای حیاتی صنعت نفت و گاز ، مدیریت ریسک امنیتی ، سرمایه ها و دارایی های حیاتی ، تهدیدات و آسیب پذیری ها ، طرح جامع امنیتی

نویسندگان

حبیب اله سهامی

استادیار دانشگاه صنعتی مالک اشتر تهران

محمدحسین معصومیان

کارشناس ارشد مهندسی پدافند غیرعامل

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • THALES, "Protection of critical infras tructures in the oil & ...
  • Kurt Inman, "Gigabit Ethernet", http : //www _ wisegeek. c ...
  • John Moteff, ،:Risk Management and Critical Infrastructure Protection: Assessing, Integrating, ...
  • Petroleum Institute and the National Petrochemical & Refiners Association", Security ...
  • Carl Roper, "Risk Management for Security Professionals", B _ tterworth- ...
  • نمایش کامل مراجع