Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
ناشر تخصصی کنفرانسهای ایران
ورود |عضویت رایگان |راهنمای سایت |عضویت کتابخانه ها
عنوان
گزارش

طراحی و استقرار ساز و کار لازم برای انتخاب تجهیزات و ارزیابی مشخصات فنی آن ها با هدف کاهش تلفات انرژی الکتریکی

طراحی و استقرار ساز و کار لازم برای انتخاب تجهیزات و ارزیابی مشخصات فنی آن ها با هدف کاهش تلفات انرژی الکتریکی
نوع محتوی : گزارشتاریخ انتشار: 1399
DOI: 10.30503/nripress.2020.039
کد COI گزارش: R-1194319تاریخ درج در سایت: 12 اردیبهشت 1400
زبان اصلی گزارش: فارسی دسته بندی علمی گزارش: مهندسی برق و الکترونیک - انرژی و قدرت - انرژی الکتریکی
مشاهده این گزارش: 593تعداد صفحات گزارش: 515
سال انتشار: 1399

دریافت فایلهای پیوست گزارش

جهت دریافت فایل های پیوست این گزارش بایستی عضو سیویلیکا شوید. چنانچه عضو سیولیکا هستید لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید فایل ها را مشاهده و دریافت نمایید.

مشخصات نویسندگان گزارش طراحی و استقرار ساز و کار لازم برای انتخاب تجهیزات و ارزیابی مشخصات فنی آن ها با هدف کاهش تلفات انرژی الکتریکی

چکیده گزارش:

مطرح شدن لزوم توجه جدی به کاهش تلفات در شبکه های توزیع و معرفی چارچوب مدون ومشخص برای طرح های کاهش تلفات،شرایط مناسبی را برای فعالان این بخش فراهم آورده است. از سوی دیگر با در نظر گرفتن قیمت واقعی تلفات،ارزش و اهمیت طرح های این چنینی بیش از پیش نمایان می گردد و زمینه و انگیزه ی لازم را برای کنکاش در بخشهای مختلف شبکه های توزیع به منظور ارائه ی راهکارها و طرح های کاهش تلفات فراهم می آورد. تلفات ازنظر شرکت های توزیع کننده ی انرژی الکتریکی، تفاضل انرژی تحویلی و انرژی خروجی است. اگر تلفات ازنظر اقتصادی مورد بررسی قرار گیرد، تلفات، تفاضل انرژی خریداری شده و انرژی فروخته شده به شمار می آید.

تلفات شبکه های توزیع نیروی برق درصد بالایی از کل تلفات شبکه ی الکتریکی است.با توجه به این موضوع، سرمایه گذاری در جهت کاهش تلفات انرژی می تواند باعث آزادسازی ظرفیت تولید گردد. به این معنی که با انجام سرمایه گذاری مناسب و مهندسی شده می توان به جای ساخت نیروگاه های پرهزینه، تلفات شبکه ی الکتریکی را کاهش داد. بدین منظور باید ضمن بررسی اطلاعات اولیه ی موردنیاز، مبنای محاسباتی طرح های پیشنهادی و الگوی دسته بندی آنها تشریح شود و در ادامه روش عملیاتی برای شناسایی پروژه هایی که در قالب طرح های زودبازده کاهش تلفات قرار می گیرند، ارائه گردد. سرمایه گذاری در بخش کاهش تلفات در کشور در سال های اخیر عمدتا بر روی مطالعات سیستمی و بهبود فرایند طراحی و بهره برداری صورت پذیرفته است. حال آنکه نقش تجهیزات به کاررفته در شبکه ی توزیع نیز در حوزه تلفات غیرقابل انکار است. بدین ترتیب، سعی شده است که به نقش تجهیزات در شبکه ی توزیع بیشتر پرداخته شود و تجهیزات اصلی تاثیرگذار در مقدار تلفات شبکه ، شناسایی شوند تا در مراحل بعدی پروژه شاخص های مناسبی به منظور ارزیابی آنها از دیدگاه میزان تلفات تولیدی، تعریف شود.

کلیدواژه ها:

خطوط انتقال و توزیع نیرو ، پست های انتقال و توزیع نیرو طراحی شبکه های توزیع

کد گزارش/لینک ثابت به این گزارش

کد یکتای اختصاصی (COI) این گزارش در پایگاه سیویلیکا میباشد و برای لینک دهی به این گزارش می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت گزارش در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:

https://civilica.com/doc/1194319/

پیش گفتار گزارش

تلفات در شبکه هاي توزيع کشور در سالیان اخیر در موارد متعدد مورد مطالعه قرار گرفته است،خوشبختانه راهکارهاي اتخاذ شده در اين زمینه توانسته سطح نسبی تلفات در کشور را با يک روند نزولی مواجه سازد. مطالعات صورت پذيرفته عمدتاً موارد متنوعی از قبیل تلفات غیرفنی، تلفات طراحی، نقش بازآرايی و خازن گذاري در تلفات و مواردي از اين دست را مدنظر قرارداده و راهکارهاي ارائه شده با توجه به شرايط شبکه ي توزيع کشور با شدت و ضعف مختلف منجر به کاهش تلفات شده است. لیکن در اکثر مطالعات، اگرچه به تلفات تجهیزات اشاره شده اما اقدامات عملی و راهکار مناسب براي کاهش تلفات و افزايش بهره وري تجهیزات پیشنهاد نشده است. البته در اينجا يادآوري اين نکته ضروري است که در حوزه ي ترانسفورماتور توزيع با توجه به ابلاغ شرکت توانیر، اقداماتی توسط شرکت هاي سازنده به منظور بهبود طراحی در يکی دو سال اخیر صورت پذيرفته است که اقدام مثبتی در اين مورد به شمار می آيد. براساس اين توضیحات، در پروژه ي حاضر به عنوان يک اقدام عملی در راستاي بهبود بهره وري تجهیزات مورد استفاده در شبکه ي توزيع، هدف آن است که از طريق ايجاد ساز و کار ارزيابی تلفات تجهیزات توزيع، امتیازاتی براي تجهیزات با بهره وري بالاتر در نظر گرفته شود. در شروع اين پروژه و در اين گزارش، ابتدا به شناسايی تجهیزات اصلی مولد تلفات در شبکه ي توزيع پرداخته می شود. گزارش حاضر تحت عنوان « شناسايی انواع تجهیزات اصلی مؤثر بر تلفات در شبکه ي توزيع » از چهار مرحله تشکیل شده است. در مرحله ي اول، مقدمه اي در مورد تلفات شبکه ي توزيع و عوامل اصلی ايجاد کننده ي آن ارائه می شود. مرحله ي دوم، سهم تلفات در بخشهای مختلف شبکه ي توزيع مشتمل بر شبکه ي فشارمتوسط، فشار ضعیف و ترانسفورماتورهاي توزيع مورد مطالعه قرارمی گیرد و تجربیات ملی و بین المللی در اين زمینه را بیان می کند. در مرحله ي سوم، تجهیزات مورد استفاده، قدري با تمرکز بیشتر مورد مطالعه قرار می گیرند و درصد تلفات ايجاد شده توسط آنها در شبکه ي توزيع بر اساس گزارش مراجع موجود بیان می گردد و در مرحله ي چهارم، جمعبندي و نتیجه گیري ارائه می شود که بر مبناي آن تجهیزات اصلی مولد تلفات در شبکه ي توزيع تعیین شده است.

گزارش حاضر توسط آقايان مهندسان مهدي يعقوبی و رضا صفائیان به مديريت آقاي دکتر گیلوانژاد تدوين شده است و آقاي دکتر تورج امرائی نظارت آن را بر عهده داشته اند.

فهرست مطالب گزارش

(برای نمایش کلیک نمایید)

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

مدیریت اطلاعات پژوهشی

مقالات مرتبط جدید

طرح های پژوهشی مرتبط جدید

به اشتراک گذاری این صفحه

اطلاعات بیشتر درباره COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.

کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.

پشتیبانی