بررسی تاثیر یون کبالت بر خوردگی آندهای Pb-Ca-Sn مجتمع مس سرچشمه وتعیین غلظت بهینه آن جهت استفاده در محلول الکترووینینگ مس(قسمت 2:پس از اعمال پلاریزاسیون

سال انتشار: 1390
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,447

فایل این مقاله در 10 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

COPPER01_007

تاریخ نمایه سازی: 22 فروردین 1390

چکیده مقاله:

کبالت، عنصری سودمند جهت کاهش نرخ خوردگی آندهای سربی در سیستم الکترووینینگ مس می باشد. نکته قابل توجه در پروسه الکترووینینگ این است که وقتی جریان در سیستم قطع می شود، آندهای سرب-کلسیم-قلع تمایل به خوردگی پیدا می کنند و این پدیده ممکن است به علت کوپل شدن همزمان دو واکنش اکسیداسیون سرب به سولفات سرب و کاهش دی اکسیدسرب به سولفات سرب بر آندهای بی انرژی اتفاق افتد. در این تحقیق به بررسی تاثیر و مکانیزم یون های کبالت در مقادیر مختلف بر رفتار خوردگی آندهای سرب-کلسیم-قلع پس از بکارگیری جریان جهت انجام واکنش های خودبه خودی بر سطح پرداخته می شود. بدین منظور از چهار روش پلاریزاسیون پتانسیودینامیک، طیف نگاری امپدانس الکتروشیمیاییEIS)ولتامتری سیکلیCV و کاهش وزن جهت ارزیابی مقاومت به خوردگی آندها در حضور و عدم حضور سولفات کبالت در محلول استفاده گردید. نتایج تحقیقات نشان داد که در حضور تمامی غلظتهای کبالت مقاومت خوردگی آندها بیشتر می گردد و غلظت بین ppm200 تا100 سولفات کبالت به عنوان غلظت بهینه در این شرایط معرفی گردید. دلیل این واقعه را تشکیل دی اکسید سرب با تخلخل کمتر، چسبنده تر و نازکتر بر سطح آند میتوان دانست.

نویسندگان

نجمه لاری

کارشناس ارشد بخش مهندسی مواد دانشگاه شهید باهنر کرمان

مریم احتشام زاده

دانشیار بخش مهندسی مواد دانشگاه شهید باهنر کرمان

امیر صرافی

استادیار بخش مهندسی شیمی دانشگاه شهید باهنر کرمان

شهرام دانش پژوه

امور تحقیق و توسعه مجتمع مس سرچشمه

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • امیر علی حسینیون، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه تهران، 1387. ...
  • R.R.Mo skalyk, A. Alfantazi, A.S. Tombalakian _ VALIC "Anode effec ...
  • G.Cifuentes, L.Cifuentes and G. Crisostomo" A Lead-acid battery analogue to ...
  • Bijayalaxmi Panda _ S.C. Das, R.K. Panda "Effect of added ...
  • L. Cifuentes, E. Astete, G. Criso stomo, J. Simpson, G. ...
  • A. N. Nikoloski and M. J. Nicol "Eeffect of cobalt ...