مقایسه آب مصرفی باغات پسته در شرایط شور با نیاز آبی و تبخیر و تعرق واقعی برآورد شده به روش سبال در دشت بهادران در استان یزد

سال انتشار: 1398
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: فارسی
مشاهده: 321

فایل این مقاله در 11 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

JR_WRA-33-2_001

تاریخ نمایه سازی: 25 شهریور 1399

چکیده مقاله:

پسته مهمترین محصول صادراتی بخش کشاورزی ایران است. این محصول، به دلیل ارز آوری، ایجاد اشتغال، ایجاد ارزش افزوده و همچنین تحمل در مقابل شوری و خشکی،بسیار با اهمیت است. هدف این پژوهش، بررسی و تحلیل تبخیر و تعرق پتانسیل و واقعی پسته (ETc و ETa)، نیاز آبی ناخالص (IWR)و عمق یا حجم آب مصرفی پسته (AW)در چندین باغ منتخب واقع در منطقه بهادران در استان یزد بود. منطقه مطالعاتی یکی از محل های پسته کاری استان یزد است. نتایج حاصله نشان داد که مجموع عمق ناخالص آب آبیاری سالانه در باغات انتخابی بین 823 تا 1600 میلیمتر متغیر (برابر با هیدرومدول 30/0 تا 57/0 لیتر بر ثانیه بر هکتار) است. این در حالی است که با توجه به شوری آب آبیاری و برای غلبه بر مشکلات تجمع املاح در خاک، هیدرومدول لازم برای تامین آب مورد نیاز پسته بین 6/0 تا بیشتر از 1 لیتر بر ثانیه بر هکتار متغیر خواهد بود که با توجه به وضعیت بحرانی منابع آبی دشت، امکان تامین آن عملا غیرممکن است. همچنین با استفاده از الگوریتم توازن انرژی برای سطح (سبالSEBAL)، تبخیر و تعرق واقعی پسته در طول فصل رشد برابر با 556 میلیمتر برای کل منطقه مطالعاتی و 672 میلیمتر برای باغات منتخب برآورد شد. با توجه به مقایسه های صورت گرفته بین نیاز آبی پسته، تبخیر و تعرق واقعی و حجم آب مصرفی باغات منتخب، می توان استراتژی کم آبیاری مدیریت شده درختان پسته برای منطقه مطالعاتی را توصیه کرد. بهینه سازی سیستم های آبیاری سنتی، تغییر در نظام بهره برداری آب با هدف کاهش دور آبیاری، توجه به تغییرات مکانی نیاز آبی پسته در منطقه، آبشوئی املاح خاک در خارج از فصل و مدیریت زراعی درست در سطح باغ از راهکارهایی است که می تواند در غلبه بر مشکلات شوری و کم آبی مفید واقع شده و از افت محصول جلوگیری نماید.

نویسندگان

مهدی فلاح

دانشجوی کارشناسی ارشد گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان.

محمد شایان نژاد

عضو هیئت علمی گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان

محمدحسن رحیمیان

مرکز ملی تحقیقات شوری

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • دهقانی ف. و م.گلشن، (1380), مدیریت منابع آب و خاک ...
  • رحیمیان، م.ح.، (1392)، استفاده از آلگوریتم توازن انرژی سطحی زمین ...
  • فرشی ع. ا., م. ر. شریعتی, ر. جاراللهی, م. ر. ...
  • موذن پور، م. (1374), بررسی میزان مقاومت درختان پسته به ...
  • Doorenbos, J. & Pruitt, W.O. (1977). Guidelines for predicting crop ...
  • Mokhtari.M.H, Adnan.R, Busu.I, 2003. A new approach for developing comprehensive ...
  • Rahimian M.H., M. Shayannejad, S. Eslamian, M. Gheysari., R. Jafari.  ...
  • 7. SEBAL application to estimate water use efficiency of Pistachio ...
  • Rhoades J.D. (1974). Drainage for salinity control. Drainage for agriculture ...
  • Rhoades J.D. and Merrill S.D. (1976). Assessing the suitability of ...