مروری بر شبکه های بی سیم اقتضایی و برخی پروتکل های مسیریابی آن

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 945

فایل این مقاله در 6 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

NICE01_050

تاریخ نمایه سازی: 30 دی 1394

چکیده مقاله:

شبکه اقتضایی متحرک (MANET)، یک سیستم مستقل و آزاد گره های متحرک است که با پیوندهای بی سیم به هم متصل هستند و به دلیل عدم وجود زیربنا، مسیریابی یکی از مسائل مهم در این نوع شبکه ها محسوب می شود. پروتکل های مسیریابی برای شبکه های اقتضایی باید کارآمد، انرژی مصرفی اندک، مصرف و محاسبه زمانی پایینی داشته باشند. تغییر متناول در توپولوژی شبکه و تراکم ترافیک، در محیط های مختلف متفاوت است، این از عوامل مهم بوده که عملکد پروتکل های مسیریابی را متاثر می کند. در مسیریابی باید محدودیت هایی مانند مصرف بالای انرژی، پهنای باند کم، نسبت خطای بالا و حرکات غیر منتظره گره ها در شبکه های اقتضایی را در نظر گرفت. همچنین در این شبکه ها پهنای باند و دامنه ارتباط در مقایسه با سیار شبکه های بی سیم محدود هستند بنابراین یکی از چالش برانگیزترین جنبه های شبکه های اقتضایی متحرک مسیریابی می باشد که با توجه به توپولوژی پویای آن علاوه بر پیچیدگی مسیریابی از محدودیت های شبکه های اقتضایی متحرک است. در این مقاله پروتکل های مسیریابی که در اینگونه شبکه ها کاربرد دارند مورد بررسی قرار می گیرد. سپس با توجه به پارامترها، خصوصیات و محدودیت های شبکه های اقتضایی متحرک، الگوریتم های مسیریابی با هم مقایسه و مورد ارزیابی قرار داده می شود تا با شناخت این پروتکل ها و انتخاب گزینه برتر بتوان محدودیت های این شبکه ها را کاهش داد.

کلیدواژه ها:

شبکه کامپیوتر ، شبکه های اقتضایی متحرک ، الگوریتم مسیریابی ، توپولوژی

نویسندگان

سمیه مبینی

دانشجوی کارشناسی ارشد، نرم افزار کامپیوتر، گروه کارمپیوتر، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان)، ایران

محمدرضا سلطان آقایی

استادیار و عضو هیات علمی، گروه کامپیوتر، دنشکده فنی و مهندسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان، ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :