بررسی عوامل داخلی و خارجی اثر تحریم ها بر استراتژی اجرای پروژه مطالعه موردی فازهای توسعه پارس جنوبی

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,222

فایل این مقاله در 13 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

IECEUS03_003

تاریخ نمایه سازی: 20 دی 1394

چکیده مقاله:

مفهوم استراتژیک در قرن هجده ام هنگامی که تاکتیک های جنگ بطور فزاینده ای مهم گردید ، شناخته شد. از این رو مفهوماستراتژیک به عنوان یک رشته علمی مدیون پیشرفت در حوزه نظامی است. امروزه مفهوم استراتژیک برای اهداف بدست آمده درزمینه های مختلف مثل ورزش، سیاست، اقتصاد و ... استفاده می شود. یکی از رمزهای موفقیت هر سازمانی، قدرت تجزیه و تحلیلآن سازمان و تعامل صحیح مدیریت آن با محیط خارجی و داخلی اش است. اجرای پروژه های نفت و گاز به خصوص پروژه هایمربوط به فاز های پارس جنوبی از اهمیت بسیاری برخوردار است. اجرای پروژه های مذکور در چارچوب مدت زمان، هزینه وکیفیت بالا از الزامات قراردادی می باشد. تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا، قوانین کنگره آمریکا و اتحادیه اروپا علیهجمهوری اسلامی ایران از سال 2011 باعث اخلال در روند اجرایی پروژه ها شده است.در این تحقیق با استفاده از ماتر یس عوامل خارجی (EFE) و ماتر یس عوامل داخلی (IFE) مهمترین عوامل خارجی و داخلیشناسایی تعیین شده است. اساس این تحلیل بر این پایه استوار گردیده که بر اساس نقاط قوت و فرصت های موجود ، نقاط ضعفداخلی را کاهش داده و به سمتی پیش رویم که در مقابل تهدید اتی همچون تحریم ایزوله شویم. و عوامل خارجی تحریم مورد نقدو بررسی قرار گرفته است.براساس نتایج، مهمترین عوامل تهدید ناشی از تحریم که اولویت بندی شده شامل موارد ذیل می باشد: تاخیر در دریافت پیشنهاد ازسازندگان خارجی و عدم فروش تجهیزات بدلیل تحریم ، زمان بر بودن فرایند پرداخت وجه به سازندگان در خارج از کشور، طولانیبودن زمان لازم جهت ارائه ضمانتنامه بانکی (ارزی) از سوی سازندگان، کارمزد انتقال ارز به سازندگان خارجی توسط صرافی ها،درخواست تغییر قیمت پیمانکاران- تغییرات نرخ ارز و تورم، تاخیر در حین ساخت تجهیزات، ادعای مشاور و پیمانکاران اجرایی به علت بلاتکلیف بودن بعضی از تجهیزات ناشی از تحریم.

کلیدواژه ها:

نویسندگان

علی احمدی

دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی گرایش استراتژیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات (دماوند) گروه مپنا شرکت نیرپارس کارشناس برنامه

سجاد شکوهیار

استادیار گروه مدیریت فناوری اطلاعات، دانشکده مدیریت و حسابداری ،دانشگاه شهید بهشتی

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • جان.ام.برایسون، برنامه ریزی استراتژیک در سازمان‌های عمومی و غیر انتفاعی، ...
  • علی احمدی، علیرضا، فتح الله، مهدی، تاج الدین، ایرج (1382). ...
  • Taslimi, Mohammad Saeid, 2001 , 'search of Supportive Factors for ...
  • Wheelen, T. L. & Hunger, J. D. (1994). Strategic Management ...
  • Meek, Helen. Meek, Richard. (2004). Strategic Marketing Management: Planning & ...
  • نمایش کامل مراجع