تاثیر ماده بیهوشی پودرگل میخک( Eugenia caryophyllata ) بر فاکتورهای خونی ماهی شیربت (Barbus grypus) در دوزهای بیهوش کنندگی و کشندگی

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 537

فایل این مقاله در 6 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

KMSU01_073

تاریخ نمایه سازی: 1 آذر 1394

چکیده مقاله:

دراین مطالعه تاثیرات دوز بی هوش کنندگی و کشندگی پودر گل میخک، بر شاخص های خونی ماهی شیربت Barbus grypus مورد مقایسه قرار گرفت. برای این منظور تعداد 18 قطعه ماهی شیربت پرورشی به وزن متوسط 150 گرم در سه تیمار بدون بی هوشی(شاهد) بی هوشی با غلظت 750 میلی گرم بر لیتر و غلظت 6250 میلی گرم بر لیتر برای کشندگی قرار گرفتند. خون گیری از ورید ساقه دمی در ساعت های 12،6،0 و 24 ساعت پس از بی هوشی انجام شد.نتایج نمونه گیری شاخص های خون شناسی حاکی از آن بود که درصد هماتوکریت و حجم متوسط گلبولی در تیمار بی هوشی در ساعت های 12،6،0 و 24 کاهش آماری معنی داری را نسبت به تیمار شاهد نشان دادند،در درصد هماتوکریت افزایش معنی دار تیمار کشندگی نسبت به تیمار بیهوشی ساعت24 را نشان داد(P<0/05) نسبت هموگلوبین گلبولی افزایش آماری معنی دار تیمار بی هوشی ساعت 24 را با دیگر تیمارها نشان داد(P<0/05) درصد لنفوسیت کاهش آماری معنی دار در تیمار بیهوشی ساعت 12 و درصد هتروفیل افزایش آماری معنی دار در تیمار بیهوشی ساعت 12 را بادیگر تیمارها نشان دادند(P<0/05) میزان هموگلوبین شمارش کلی گلبول های قرمز، حجم متوسط هموگلوبین گلبولی، شمارش کلی گلبول های سفید و مونوسیت تفاوت اماری معنی داری را در تیمارها نشان ندادند (P>0/05) درمجموع می توان نتیجه گرفت که پودر گل میخک در دوزهای مصرفی مورد مطالعه سبب ایجاد نوساناتی در شاخص های خونی ماهی شیربت شده که ناشی از استرس ایجاد شده در دوزهای مصرفی می باشد.

نویسندگان

مریم معتمد

دانشگاه علوم و تحقیقات خوزستان، اهواز

نرگس جواد زاده

دانشگاه علوم و تحقیقات خوزستان، اهواز

حدیده معیودی

دانشگاه علوم و تحقیقات خوزستان،اهواز

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • قلی پور، ح. (1389). مطالعه اثر بیهوشی ناشی از الکتریسیته، ...
  • سلطانی، م. غفاری، م. خضرائی نیا، پ. بکایی، س. (1383). ...
  • محمدی ارانی، م. (1385) بررسی اثر اسانس میخک بر بیهوشی ...
  • Benfey, T.C. Biron, M. (2000). Acute stress response in triploid ...
  • Farahi, A. Kasiri, M. Talebi, A., Sudagar, M. (2011). Effects ...
  • Munday, P.L &amp; S.K. Wilson. (1997). Comparative efficacy of clove ...
  • Sudagran, M., Mo hammadizarej abada, A., M azandarania, R &amp; ...
  • نمایش کامل مراجع