ارزیابی درونی وضعیت ایمنی درکتابخانه با نگاهی به الگوی عملیاتی مدیریت بحران درآرشیو (مورد مطالعه سازمان کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی)

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 851

فایل این مقاله در 16 صفحه با فرمت PDF و WORD قابل دریافت می باشد

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

LIBSECURITY01_006

تاریخ نمایه سازی: 22 مهر 1394

چکیده مقاله:

مدیریت بحران فرآیندی بر نامه ریزی، سیستماتیک و عملکردی است که در صورت وقع با تجزیه و تحلیل آن، میتوان در جستجوی یافتن ابزاری برای کاهش اثرات و یا مهار آن بود. راهبرد مدیریت بحران در در آرشیومشتمل برتدوین برنامههای حفاظت پیشگیرانه و برنامه ریزی صحیح برای کنترل بحران است. دراین مقاله با نگاهی به دستورالعمل مدیریت بحران در آرشیو وضعیت ایمنی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی با استفاده از مدل ارزیابی درونی در پنج عامل مدیریت، نیروی انسانی، منابع کتابخانه، ساختمان و تجهیزات و عامل بودجه، از نظر کارشناسان سازمان و اعضاء کتابخانه، مورد پژوهش قرار گرفته است. نوع پژوهش بر اساس ماهیت آن از نوع تحقیق کاربردی است. از نظر روش جمع آوری دادهها، تحقیق حاضر از نوع توصیفی _ پیمایشی است. درتحقیق حاضرجامعه مورد مطالعه کتابداران و اعضاء کتابخانه عمومی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی است. با توجه به تعدادکم مدیران کتابخانه وکارکنان بخش های مورد نظر از روش سر شماری کل استفاده شد. در مورد اعضاء کتابخانه با توجه به حجم جامعه مورد پژوهش و گستردگی آن، از روش نمونه گیری تصادفی طبقهای با انتساب متناسب نمونه مورد مطالعه استفاده شده است. نتایج پژوهش نشان می دهد که وضعیت ایمنی درکتابخانه عمومی سازمان کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی از دیدکارشناسان و اعضاء کتابخانه، متوسط به بالا و در مواردی در زیر مجموعه بخش های کتابخانه متوسط، ارزیابی شده است.

نویسندگان

حمید ژیان پور

کارشناس ارشد تحقیقات آموزشی و کارشناس سازمان کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی. تلفن

جعفر درباغ عنبران

کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی و معاونت هماهنگی و رئیس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • ایران منش، محمد (1391). "مدیریت بحران زلزله در ایران (با ...
  • یقین لو، مهر انگیز، خلیلی عراقی، مریم (1386. بحران و ...
  • Approach. Society for the Preservation of Natural History Collections Iowa ...
  • Dressel _ Paul and etall (1961) .Evalution in Hiegher Edcation. ...
  • Cowin, bob(1 994).initaiting change Througinterna _ Evaluation promoting ownership of ...
  • نمایش کامل مراجع