روشی جایگزین در پتروفیزیک رقومی براساس بازسازی 3 بعدی تصاویر 2 بعدی

سال انتشار:

1394

نوع سند:

مقاله کنفرانسی

زبان:

فارسی

مشاهده:

497

فایل این مقاله در 9 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

NPGC01_014

تاریخ نمایه سازی: 1 مهر 1394

چکیده مقاله:

پتروفیزیک رقومی روشی نوین است که براساس آن ویژگی های فیزیکی سنگ مانند تراوایی، مدول های الاستیک وفاکتور سازند به صورت عددی و با استفاده از یک تصویر 3 بعدی نمونه سنگ محاسبه می شود. این تصاویر توسط میکرو-سی- تی اسکنرهای پیشرفته تهیه می شوند. عدم دسترسی به این دستگاه ها و نیز زمانبر بودن چنین داده های پرهزینه و گرانی، اهمیت توسعه روشهای جایگزین را به شدت نشان می دهد. پیشرفتهای اخیر در بازسازی 3 بعدی تصاویر 2 بعدیمانند الگوریتم بازسازی CCSIM امکان ارائه چنین روشهایی را فراهم آورده است. در این مطالعه، یک روش جایگزین بهصورت زیر ارائه می شود: 1. تهیه تصویر 2 بعدی با بزرگنمایی بالا، 2. تقسیم تصویر به زیرتصویرهای مختلف، 3. بازسازی3 بعدی زیرنمونه ها، 4. تفکیک فازهای کانی و تخلخل از یکدیگر و 5. محاسبه پارامترهای فیزیکی سنگ. این روش رویداده های استاندارد ماسه سنگ Berea پیادهسازی شد. محاسبه نتایج مدولهای الاستیک و تراوایی از یک طرف، از روندهایمرجع سنگ پیروی کرده و از طرف دیگر، تا حدود زیادی مطابق با نتایج مطالعات قبلی هستند. این امر حاکی از دقت وکارایی مناسب روش پیشنهادی است. وجود دو روند متفاوت در محاسبات اولیه تراوایی این نمونه ناشی از وجود دو نوعمتفاوت از تخلخل و اندازه گلوگاهی تشخیص داده شد که با تغییر اندازه تصویر و انتخاب زیرتصویرهای معرفتر این مشکل رفع شد.

نویسندگان

صادقکریم پولی
صادق کریم پولی

استادیار گروه مهندسی معدن، دانشگاه زنجان

پژمان طهماسبی

محقق، دانشکده نفت، دانشگاه استنفورد، ایالات متحده آمریکا- محقق ارشد، دانشکده نفت، دانشگاه تگزاس در آستین، ایالات متحده آمریکا- محقق ارشد

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • " National Conference _ Petroleum G eome chanics ...
  • Internatio nal Convention Center of RIPI Tehran, May, 1 2-14, ...