بررسی تأثیر پیشرفت تکنولوژی بر مصرف انرژی های تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر (مطالعه موردی : ایران و منتخبی از کشورهای در حال توسعه)

سال انتشار: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,213

فایل این مقاله در 10 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ETEC03_273

تاریخ نمایه سازی: 7 آبان 1393

چکیده مقاله:

اهمیت روزافزون منابع انرژی در شکل گیری و رشد فرآیندهای اقتصادی و نیز ضرورت بهره برداری از این منبع با ارزش ، شناسایی و مطالعه عوامل تأثیرگذار بر مصرف انرژی را برجسته می کند. در این مقاله آثار پیشرفت تکنولوژی ، قیمت نفت ، درآمد و جمعیت (در قالب شهری و روستایی ) بر روی مصرف انرژی های تجدیدپذیر (ترکیب انرژی های برق آبی و هسته ای ، زمین گرمایی و خورشیدی) و تجدیدناپذیر (ترکیب انرژی های سوخت های فسیلی (شامل ذغال سنگ ، نفت و فرآورده های آن و گاز طبیعی )) برای 20 کشور منتخب در حال توسعه (البته با لحاظ ایران) طی سال های 2010-1999 مورد مطالعه قرار گرفته است . برای برآورد اثرات متغیرها ، از تکنیک اقتصاد سنجی با رویکرد داده های تابلویی به شیوه ی گشتاورهای تعمیم یافته (GMM) استفاده شده است . نتایج رگرسیونی نشان می دهد که درآمد و جمعیت شهری و روستایی دارای تأثیر مثبت و معنی دار و پیشرفت تکنولوژی و قیمت نفت دارای تأثیر منفی و معنی دار بر روی مصرف انرژی های تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر می باشند.

نویسندگان

رویا آل عمران

استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز ، گروه اقتصاد ، تبریز ، ایران

سیدعلی پایتختی اسکویی

استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز ، گروه اقتصاد ، تبریز ، ایران

لاله طبقچی اکبری

دانش آموخته کارشناسی ارشد اقتصاد ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز ، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان ، تبریز، ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :