اقتصاد مقاومتی راهکاری اساسی برای حماسه سازی اقتصادی

سال انتشار: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,187

فایل این مقاله در 17 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

IECEUS01_039

تاریخ نمایه سازی: 22 فروردین 1393

چکیده مقاله:

فضای اقتصادی ایران امروز، رویدادهای ویژه و منحصر به فرد اقتصادی را شاهد است که وقوع بعضی از آنها تا کنون در دنیا سابقه نداشته است. از این رو، زمانی که شرایط ویژه و بدون الگویی به وجود می آید، ضرورت نوآوری و ایده پردازی از سوی صاحب نظران برای برطرف کردن چالش های اقتصادی ضرورت پیدا می کند. در هیچ یک از مکتوبات و نظریه های متداول اقتصادی غرب، الگو پیشینه نظری و عملی مشخصی درباره اقتصاد مقاومتی نمی توان یافت که برای مشکلات اقتصادی همچون تحریم بانک مرکزی، تحریم صنعت نفت و ... در آن نسخه شفابخشی ارائه شده باشد. تحقق اقتصاد مقاومتی را جستجو نماییم. مطابق با نتایج تحقیق حاضر، قدرت تصمیم سازی، ریسک پذیری و برنامه ریزی ضربتی از جمله خصوصیات حماسه و مقاومت اقتصادی است و در این راستا توجه به راهکارهایی همچون سیاستگذاری برای اصلاح الگوی مصرف، کاهش اتکاء به نفت از طریق افزایش صادرات غیرنفتی و شکل گیری روحیه جهاد اقتصادی در جهت رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی ضرورتی انکارناپذیر است که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد.همچنین این مطالعه با اشاره به توانمندی های موجود در کشور، حمایت از تولید ملی را به عنوان الگویی برای مقابله با تحریمها و فشارهای خارجی دانسته و تنش زدایی در روابط خارجی را به عنوان راهکاری اساسی برای ایجاد حماسه اقتصادی مورد تاکید قرار داده است.

کلیدواژه ها:

نویسندگان

مهدی قجری کناری

دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت اجرایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، کارشناس ارزیابی طرح ها و پروژه های اقتصادی شرکت زامیاد

شیما قلی زاده کناری

دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Crewell, J .W, 2005 , Educational Research: Planning, Conducting, & ...
  • Glaser, B., 1998, Doing Grounded Theory: Issues & Discussions, California, ...
  • Glaser, Barney G., 1978, Theoretical Sensivity: Advances in Methodology of ...
  • Lee, J..2001, A Grounded Theory: Integration and Intermalizatio in ERP ...
  • Newman, W.1., 1997, Social Research Methods: Qualitative and Quantitative Approaches, ...
  • Strauss, A. & Corbin J., 1990, Basic of Qualitative Research: ...
  • نمایش کامل مراجع