بررسی خصوصیات الکترونیکی بلور پروسکایت Pb(Zr0.5Ti0.5)O3 بادر نظر گرفتن اثراربیتالهای جایگزیده d

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,353

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

IPC86_275

تاریخ نمایه سازی: 20 دی 1385

چکیده مقاله:

در این مقاله خواص الکترونیکی از جمله ساختار نواری وچگالی حالتها برای سرامیک پروسکایت Pb(Zr0.5Ti0.5)O3 درفاز بلوری منوکلینک ارائـه شـده اسـت. محاسبه به روش پتاسیل کامل امواج تخت تقویت شده خطی (FP-LAPW) درچارچوب نظریه تابعی چگـالی (DFT)بـا تقریـب شـیب تعمـیم یافتـه(GGA, GGA+U و با در نظر گرفتن U=0.6, 1.1., 1.5Red بترتیب برای اتم هایسرب، زیر کونات و تیتانیم گاف انرژی برابر Eg=3.02eV و Eg=2.923eV بدست آمد . این مقادیر خیلی نزدیکتر به مقدار تجربی یعنی 3.25eV است و نشان می دهد که وارد کردن اثر اسپین الکترون در اربیتال d منجر به نتایج بهتری می شود .

نویسندگان

جواد باعدی

گروه فیزک ، آزمایشگاه الکتروسرامیک دانشگاه فردوسی مشهد، گروه فیزیک د

احمد کمپانی

گروه فیزک ، آزمایشگاه الکتروسرامیک دانشگاه فردوسی مشهد

سیدمحمد حسینی

گروه فیزک ، آزمایشگاه الکتروسرامیک دانشگاه فردوسی مشهد

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :