کاربرد تجزیه و تحلیل های چند متغیره در پردازش داده های اکتشافات ژئوشیمیایی رسوبات رودخانه ای با نگرشی ویژه با روشهای آنالیز فاکتوری و خوشه ای

سال انتشار: 1385
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 3,792

فایل این مقاله در 11 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

RCME02_025

تاریخ نمایه سازی: 10 آذر 1385

چکیده مقاله:

هدف از اکتشاف ژئوشیمیایی رسوبات رودخانه ای شناخت مناطق انومالی ژئوشیمیایی عناصر مورد اکتشاف با استفاده از عناصر ردیاب و معرف، به دست آوردن روابط پاراژنزی بین عناصر با استفاده از تحلیل همبستگی ها، کشف و معرفی زونهای کانی سازی و مناطق دارای پتانسیل می باشد. به این منظور هم زمان یا پس از انجام تجزیه و تحلیهای تک عنصر و رسم نقشه های مربوطه، به منظور به دست آوردن نحوه تغییرات گروهی عناصر و شناخت کنترل کننده اصلی مربوط به کانی سازی احتمالی، تخمین نوع کانی سازی احتمالی و طراحی روشهای اکتشاف مراحل تفضیلی تر از تجزیه و تحلیل های چند متغیره یعنی بررسی و تجزیه و تحلیل همزمان بیش از دو متغیر نیز استفاده می شود. مطالعه حاضر با هدف بیان لزون اجرای تجزیه و تحلیل های چند متغیره به تشریح تجزیه و تحلیل فاکتوری و خوشه ای به عنوانروشهای مناسب در تحلیل داده های حاصل از آنالیز نمونه های برداشت شده از رسوبات رودخانه ای پرداخته است. با اجرای این تحلیل ها و تفسیر نتایج حاصله و اعمال نظرات کارشناسی و انطباق نتایج به دست آمده با زمین شناسی می توان اطلاعاتی را درخصوص وجود یا عدم وجود انومالی و یا احتمال حضور کانی سازی و حتی نوع کانی سازی احتمالی در منطقه مورد مطالعه به دست آورد.

نویسندگان

مهیار یوسفی

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه

سیدمجتبی مرتضوی

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه

علی منتظری

کاشناس ارشد سازمان صنایع و معادن استان گیلان

کریم توکل نیا

کاشناس ارشد سازمان صنایع و معادن استان گیلان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • - حسنی پاک، علی اصغر، 1370، "اصول اکتشافات ژئوشیمیایی "، ...
  • - یوسفی، مهیار، 1385، "کاربرد کامپیوتر در معدن (اکتشاف، استخراج، ...
  • - Hale, M. and Plant, J. A., 1994, 4+Handbook _ ...
  • _ Levinson, A. A., 1980, «Introduction to exploration geochemistry ', ...
  • - Tripathi, V. S.., 1979, ،0 Factor analysis in geochemical ...
  • _ Charles J. Moon, Michael K. G. Whateley and Anthony ...
  • نمایش کامل مراجع