بررسی فنی اقتصادی بازیافت حرارت از توربین های گازی در کشور

سال انتشار: 1384
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,317

فایل این مقاله در 10 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

NEC05_070

تاریخ نمایه سازی: 3 آذر 1385

چکیده مقاله:

تدوین برنامه بلندمدت بهینه سازی بخش عرضه انرژی، تأثیر مثبتی بر کاهش هزینه های بن گاه و اقتصاد ملی دارد . راهکارهای بهینه سازی متعددی در بخش عرضه انرژی قابل اجرا است که از جمله آنها می توان به تولید همزمان برق و حرارت، سرمایش هوای ورودی به توربین های گازی، استفاده از توربین های انبساطی و تعیین ترکیب بهینه در عرضه حامل های انرژی اشاره نمو د . برنامه بلندمدت استفاده از واحدهای تولید همزمان برق و حرارت با استفاده از گاز داغ خروجی توربین های گاز که در مقیاس گسترده ای در کشور قابل اجراست در ایـن مطالـعه بـررسی شـده است . معـیار تصـمیم گیری مطـالعه براساس حداقل سازی مجموع هزینه های اقتصادی سیستم ع رضـه ان ـرژی کش ـور است که کمک یک مدل بهینه سازی برنامه ریزی خطی به انجام رسیده است در محاسبه هزینه های اقتـصادی مـؤلـفه های سرمـایه گذاری، هزی ـنه های بـهره برداری و هزینه های سوخت لحاظ شده است . نتایج حاصل نشان می دهد که بازیافت حرارت از توربین های گازی برای تأمین گرمایش و سرمایش بخش های مختلف مصرف کاملاً اقتصادی است . از میان روش های مختلف بازیافت حرارت در توربین ها، استفاده از بویلر بازیافت حرارت در توربین های گاز دارای اولویت اول و استفاده از توربین بخار پس فشاری در اولویت دوم قرار دارد . استفاده از بازیافت حرارت برای تأمین گرمایش و سرمایش دارای توجیه اقتصادی بیشتری نسبت به تولید برق از حرارت بازیافت شده ( نیروگاه سیکل ترکیبی ) است .

کلیدواژه ها:

تولید همزمان برق و حرارت ) ) CHP ، ارتقای کارآیی انرژی ، سیکل ترکیبی ، توربین گاز ، توربین بخار پس فشاری ( Back-Pressure Steam Turbine )

نویسندگان

امیررضا صدری

دفتر بهینه سازی مصرف انرژی، معاونت امور انرژی، وزارت نیرو

سیدمحمد صادق زاده

دفتر بهینه سازی مصرف انرژی، معاونت امور انرژی، وزارت نیرو

کورش منصر

دفتر بهینه سازی مصرف انرژی، معاونت امور انرژی، وزارت نیرو

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • سیاست‌ها و برنامه‌های بهینه‌سازی انرژی در جانب عرضه، قسمت اول: ...
  • برنامه 25 ساله عرضه انرژی در کشور، گروه عرضه، دفتر ...
  • _ مدل بهینه‌سازی جریان انرژی با در نظر گرفتن ملاحظات ...
  • نمایش کامل مراجع