مقاله مروری: بررسی بایوپلیمر گوارگام به عنوان افزودنی سبز برای بهبود خاک در کاربردهای ژئوتکنیکی

سال انتشار: 1401
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: فارسی
مشاهده: 56

فایل این مقاله در 33 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

JR_JEG-16-4_005

تاریخ نمایه سازی: 30 اردیبهشت 1403

چکیده مقاله:

طی سال های اخیر در فعالیت های ژئوتکنیکی بالاخص بهسازی خاک کاربرد میکروارگانیسم ها و بایو پلیمر های دوست دار محیط زیست به جهت کاهش اثرات زیان بار زیست محیطی ناشی از استفاده از مواد سنتی و صنعتی از جمله سیمان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. لذا بررسی تاثیرات بایوپلیمرهای دوست دار محیط زیست از جنبه های مختلف از جمله مسائل زیست محیطی ، فرسایش خاک و عوامل موثر بر پارامترهای ژئوتکنیکی نهشته های مختلف ضروری به نظر می رسد هدف این مقاله، مروری است بر مطالعات انجام شده در مورد استفاده از صمغ گوار به عنوان افزودنی سبز از منظر محیط زیست و عوامل موثر بر پارامترهای مکانیکی خاک های عمل آوری شده با این بایوپلیمر. در این پژوهش مزایا، معایب تاثیر صمغ گوار از جنبه زیست محیطی و همچنین تاثیرات این افزودنی با خاک های مختلف مورد بحث قرار می گیرد. پارامترهای ژئوتکنیکی از جمله مقاومت فشاری محصور نشده، مقاومت برشی، مقاومت در برابر فرسایش و همچنین دوام خاک های عمل آوری شده با صمغ گوار مورد ارزیابی قرار می گیرند. در ادامه پارامترهای تاثیرپذیر صمغ گوار در مواجه با میزان غلظت بایو پلیمرگوارگام، شرایط رطوبت، دما و زمان عمل آوری مورد بحث قرار گرفته است. در پایان فرصت های بالقوه برای استفاده از صمغ گوار در مهندسی ژئوتکنیک و چالش های در رابطه با آن نیز ارائه شده است.

کلیدواژه ها:

Treated soil ، environmental effects ، geotechnical properties ، interaction soil and biological biopolymer ، Guar gum. ، خاک عمل آوری شده ، تاثیرات زیست محیطی ، خواص ژئوتکنیکی ، اندرکنش خاک و بایوپلیمر زیستی ، گوارگام.

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Nicholso n, P.G. Soil Improvement and Ground Modification Methods; Butterworth-Heinemann: ...
  • Leong, H.Y.; Ong, D.E.L.; Sanjayan, J.G.; Nazari, A. Strength development ...
  • Wang, T. Cement Production Globally and in the U.S. from ...
  • Chang, I.; Im, J.; Cho, G.-C. Introduction of microbial biopolymers ...
  • نمایش کامل مراجع