بررسی اثرات کوانتومی در رفتار و مشخصات قطعات نیمه رسانا در مقیاس نانو با استفاده از حل عددی معادله شرودینگر و معادلات مدل ترابرد انرژی به صورت جفت شده

سال انتشار: 1391
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 3,018

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

AHVAZNANO01_015

تاریخ نمایه سازی: 19 اسفند 1391

چکیده مقاله:

در این مقاله سعی بر آن است که یک مدل مناسب برای شبیه سازی قطعات نیمه هادی در مقیاس نانو ارائه گردد. جهت شبیه سازی رفتار قطعات نیمه هادی درمقیاس نانو می بایست اثرات کوانتومی ناشی از کاهش ابعاد قطعه لحاظ گردد. این اثرات کوانتومی نقش بسزایی در ترابرد الکترون و در نتیجه سایر مشخصات قطعهایفا می کند. برای شبیه سازی رفتار کوانتومی قطعات نیمه هادی در مقیاس نانو از معادله شرودینگر به عنوان تصحیح کوانتومی مدل ترابرد انرژی استفاده می شود. به این ترتیب علاوه بر در نظر گرفتن اثرات گرادیان های دمایی در ترابرد الکترون، پیامد های ناشی از کاهش ابعاد قطعه لحاظ می گردد. در نهایت سعی خواهد شد کهیک مدل خود الحاق، و شیوه عددی مناسب برای حل این مدل ارائه گردد. معادلات دیفرانسیل جزئی مدل ترابرد انرژی، شامل 4 معادله دیفرانسیل جزئی پارابولیک ویک معادله دیفرانسیل جزئی بیضوی، به همراه معادله دیفرانسیل جزئی شرودینگر مستقل از زمان به صورت جفت شده به شیوه عددی حل می گردند. معادلات به شیوه دیفرانسیل محدود 5 نقطه در دو بعد تجزیه فضایی شده و دستگاه معادلات غیر خطی جفت شده حاصل به شیوه تکرار گامل با اعمال شرایط مرزی مناسب حل می گردند.

کلیدواژه ها:

نویسندگان

سیدکیوان رضوی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر

احسان منبری

دانشگاه گیلان

حمیدرضا مشایخی

دانشگاه گیلان