هوشمندسازی سیستم نت بر کاهش خرابی ، هزینه و افزایش کارآمدی در صنعت مترو

سال انتشار: 1401
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 52

فایل این مقاله در 10 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

MECCONF06_107

تاریخ نمایه سازی: 7 آذر 1402

چکیده مقاله:

هدف مقاله حاضر بررسی هوشمندسازی سیستم نت بر کاهش خرابی ، هزینه و افزایش کارآمدی در صنعت مترو می باشد، به منظور بررسی این هدف روش تحقیق توصیفی– تحلیلی است. سیستم نگهدارای و تعمیرات به فعالیت هایی شامل ارزیابی، سرویس کردن، تعمیر یا جابجایی قطعات و تجهیزات یک سازمان تولیدی گفته می شود. این فعالیت ها همه قطعات، تجهیزات، ماشین آلات، زیرساخت ها و ابزارهای کاربردی صنایع را پوشش می دهد. نخستین گام برای آشنایی با مفهوم نت، ارائه تعریف مبنایی و اساسی از آن است. با توجه به تصورات و تفسیرهای ناقص و غیر علمی حاکم بر ذهن بسیاری از مدیران و حتی کارشناسان و شاغلان در امر نگهداری و تعمیرات، اهمیت این تعریف پر رنگتر و حساستر می شود، نتایج بیانگر این است که جهت دستیابی به اهدف اصلی نگهداری، یعنی پیشگیری از خرابی ناگهانی ماشین آلات و اینکه این موضوع مهم زمانی انجام می گردد که پایش وضعیت به صورت مانیتورینگ و لحظه ای باشد و نتیجه پیشگیری و نگهداری درست از تجهیزات به معنای حذف خرابی وتعمیرات پر هزینه و بهبود زمان بهره برداری از سرمایه ها است. تعمیرات و نگهداری هوشمند به مفهوم دیجیتالی شدن صنعت ریلی است. راه حل های ممکن برای این منظور شامل بهینه سازی فرآیندهای نگهداری موجود، کاهش هزینه های چرخه عمر با استفاده کارآمد از دارایی های موجود و پیاده سازی مدل ها و خدمات جدید کسب و کار است. در دسترس بودن و استفاده از داده ها از منابع مختلف عوامل تعیین کننده موفقیت هستند و هوشمندسازی سیستم نت می تواند بر کاهش خرابی ، هزینه و افزایش کارآمدی در صنعت مترو تاثیر بسزایی داشته باشد ، بدین صورت که زیرساخت برای ایجاد و مدیریت حجم زیادی از داده ها مورد نیاز است. فناوری های تجزیه و تحلیل داده ها، کشف دانش و هوش مصنوعی به سرعت در سال های گذشته توسعه یافته و بازیگران اصلی برای دهه آینده هستند. استقرار و به کارگیری دانش جدید به همان اندازه مهم و چالش بزرگی در پیاده سازی تعمیرات و نگهداری هوشمند است.

نویسندگان

امیرشایان میثمی

کارشناسی ارشد مهندسی صنایع - مدیریت مهندسی، کارشناس ناظر تاسیسات سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری شیراز– قطارشهری.

محمد امین خلیفه

کارشناسی رشته مهندسی تکنولوژی تاسیسات حرارتی و برودتی، کارشناس ناظر تاسیسات سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری شیراز– قطارشهری .

کریم عابدی

کارشناسی رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار کامپیوتر، کارشناس کنترل ترافیک پایانه سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری شیراز– قطارشهری .