بررسی ارائه راهکارهای بهینه در برنامه ریزی زمان بندی تعمیرات و نگهداری قطارهای مترو

سال انتشار: 1401
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 76

فایل این مقاله در 8 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

MECCONF06_102

تاریخ نمایه سازی: 7 آذر 1402

چکیده مقاله:

هدف مقاله حاضر بررسی ارائه راهکارهای بهینه در برنامه ریزی زمان بندی تعمیرات و نگهداری قطارهای مترو می باشد، به منظور بررسی هدف مقاله از روش توصیفی- تحلیلی بهره گرفته است. طی سالیان اخیر قطارها و تجهیزات آن رشد و تکامل روزافزونی پیدا کرده اند و همواره بحث نگهداری و تعمیرات (نت) قطارها، یکی از مهم ترین مسائل مدیران صنایع حمل ونقل ریلی مختلف بوده است. دراین ارتباط تلاش برای دستیابی به روش هایی جهت افزایش راندمان، ایمنی و کاهش هزینه های آن ادامه داشته است. استراتژی های تعمیر و نگهداری نقش مهمی در بهبود عملکرد فنی صنایع مختلف و کاهش هزینه ها دارند.مسائل زمان بندی حرکت قطارها و برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات خطوط، دو مسئله مهم در دو بخش مختلف راه آهن هستند که اهداف متفاوتی دارند. زمان بندی بهینه حرکت قطارها معمولا به منظور کاهش تاخیرات انجام می گیرد و هرچه زمان در دسترس بودن خطوط بیشتر باشد، این برنامه ریزی با سهولت بیشتری انجام می گیرد. مسئولان واحد سیر و حرکت تمایل دارند بیشترین استفاده از خطوط را در طول شبانه روز داشته باشند، از طرف دیگر، دست اندرکاران نگهداری و تعمیرات خطوط در واحد خط و ابنیه فنی راه آهن نیز به دنبال تسهیل اجرای برنامه نگهداری و تعمیرات هستند و ازاین رو تمایل دارند خطوط هرچه بیشتر مسدود باشند و زمان در دسترس بودن خطوط برای انجام این فرآیند، هرچه بیشتر در اختیارشان باشد. نتایج بیانگر این است که برنامه ریزی تعمیرات و نگهداری قطارها در مترو به دلیل در دسترس بودن بیشتر قطارها، کاهش زمان تاخیر قطارها و رضایت مردم از سیستم حمل ونقل ریلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. محدودیت های عملیاتی برنامه ریزی زمان بندی تعمیرات و نگهداری قطارهای مترو شامل طول زمان انجام فعالیت های تعمیرات و نگهداری، چرخه های زمانی فعالیت های تعمیرات و نگهداری، ظرفیت تیم های خدمه ی تعمیرات و نگهداری و حداقل تعداد قطارهای در دسترس در خط است.

کلیدواژه ها:

برنامه ریزی ، زمان بندی ، نگهداری و تعمیرات (نت) ، صنعت مترو ، قطار شهری ، زمان بندی تعمیرات و نگهداری قطارهای مترو .

نویسندگان

امیرشایان میثمی

کارشناسی ارشد مهندسی صنایع - مدیریت مهندسی، کارشناس ناظر تاسیسات سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری شیراز– قطارشهری.

محمد امین خلیفه

کارشناسی رشته مهندسی تکنولوژی تاسیسات حرارتی و برودتی، کارشناس ناظر تاسیسات سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری شیراز– قطارشهری .

کریم عابدی

کارشناسی رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار کامپیوتر، کارشناس کنترل ترافیک پایانه سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری شیراز– قطارشهری .