مروری بر کاربرد سلول های بنیادی در طب نظامی

سال انتشار: 1401
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: فارسی
مشاهده: 78

فایل این مقاله در 14 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

JR_MILIT-24-6_001

تاریخ نمایه سازی: 12 تیر 1402

چکیده مقاله:

ماهیت جنگ ها در طول زمان با پیشرفت فناوری نظامی و تسلیحات جنگی همواره در حال تغییر است که منجربه الگوی متنوعی از آسیب­ های بافتی شده است. پیشرفت در تجهیزات حفاظت فردی و زره بدن، انتقال سریع از میدان جنگ به مراکز درمانی، بهبود اقدامات احیا، کنترل خونریزی و مدیریت زخم به ­طور قابل توجهی به بقای مجروحین جنگی کمک کرده است. با این حال مصدومین متحمل آسیب­ های بافتی با درجات مختلف می­ شوند که به موجب آن تحت درمان­ های پیچیده و طولانی مدت قرار می­ گیرند. افزایش بروز آسیب های ناشی از ادوات انفجاری در جنگ­ های مدرن، درمان و بهبودی مصدومین را پیچیده تر کرده است که نیاز به شیوه ­های نوین درمانی مبتنی بر سلول­ های بنیادی را در طب نظامی برجسته می کند. سلول­های بنیادی از منابع مختلفی مانند مغز استخوان، بافت چربی، عضله اسکلتی، پوست، بافت ژله­ وارتون و خون بندناف، جفت و مایع آمنیوتیک قابل حصول هستند و با قابلیت خودتجدیدشوندگی، تکثیر و تمایز به سلول های عملکردی بافت ­های مختلف، فعالیت­ های ضد التهابی، پاراکرینی و تعدیل کننده سیستم ایمنی، به عنوان یک رویکرد درمانی امیدبخش در رابطه با بسیاری از آسیب­ های میدان نبرد و عوارض ناشی از آن­ ها مورد توجه قرار گرفته ­اند. تحقیقات اخیر در این زمینه، توسعه روش­ هایی برای کاهش پیامدهای بحرانی در مواجهه با آسیب­ های ناشی از جنگ را نشان می ­دهد. در همین راستا، در این مطالعه علاوه بر تشریح مهمترین آسیب­ های بافتی در جنگ­ های مدرن، پیشرفت­ های اخیر استفاده از سلول های بنیادی برای بازسازی بافت­ های آسیب­ دیده بررسی شده است.

نویسندگان

مصطفی اکبری قمی

مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی کاربردی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران

طاهر علمی

گروه علوم آزمایشگاهی، واحد بابل، دانشگاه آزاد اسلامی، بابل، ایران

محسن چمن آرا

گروه فارماکولوژی و توکسیکولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران

رضا حیدری

مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی و پایش سرطان، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Moniri K, Mirzakhani Silab R. Analytical review of S-۳۰۰PMU-۲ air ...
  • Manring MM, Hawk A, Calhoun JH, Andersen RC. Treatment of ...
  • Niknazar S, Simani L, Peyvandi H, Peyvandi AA. Therapeutic potential ...
  • Huang YB, Ma R, Yang JM, Han Z, Cong N, ...
  • Kime P. Bio-engineering skin to treat severe burns. Available: http://www.militarytimes.com/story/military/benefits/health-care/۲۰۱۵/۱۰/۱۱/bioengineering-skin-treat-severe-burns/۷۳۵۱۱۵۸۴/. ...
  • نمایش کامل مراجع