اضطراب ریاضی و راهکارهای مقابله با آن

سال انتشار: 1390
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 4,341

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

RCPES01_044

تاریخ نمایه سازی: 11 شهریور 1391

چکیده مقاله:

امروزه اضطراب ریاضی مورد توجه و علاقه بسیاری از متخصصان روانشناسی آموزش ریاضی و ینز روانشناسان شناختی است تا از این طریق تاثیر هیجانی و برانگیختگی های روانی دانش آموزان را در کارریاضی بشناسد و برای کنترل و مهار علمی آنها راهکارهای عملی بیابند و دراین میان اضطراب و فشار روانی و تعامل آنها با یادیگری ریاضیات جایگاه ویژه را درامر آموزش و یادگیری ریاضیات مدرسه و حتی دانشگاهی به خود اختصاص داده است پژوهشها درسالهای اخیر نشان داده اند که اضطراب ریاضی غیرمعقول اضطراب مرضی با ایجاد مانع های جدی شناختی و اموزشی درفراگیران ضمن ابتلای آنان به ایست فکری و نقصان قابلیت های استدلالی موجب تضعیف خودباوری ریاضی را درآنها فراهم می اورد و با ایجاد نگرش منفی به شدت برعملکرد پیشرفت ریاضی فراگیران موثر می افتد اضطراب ریاضی وضعیتی روانی است که به هنگام رویارویی با محتوای ریاضی چه درموقعیت آموزشی و یادگیری چه درحل مسائل ریاضی و یا سنجش رفتار ریاضی درافراد پدید می آید. این وضعیت معمولا همراه با نگرانی زیاد اختلال و نابسامانی فکری افکار تحمیلی و تنش روانی و درنتیجه ایست تفکر می باشد.

نویسندگان

سمانه رخشانفر

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرگز

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • کریمی، یوسف (1389) . اختلالات یادگیری، نشر ساوالان. ...
  • هالاهان، لوید.، کافمن، ویس.، مارتینز (1390). اختلالات یادگیری، ترجمه دکتر ...
  • رضویه، عبدالمحمد. سیف، اصغر. طاهری، دیبا (1384). بررسی تاثیر مولفه ...
  • السون، متیواچ، هرگنهان، بی.آر (1388). مقدمه ای بر نظریه های ...
  • تبریزی، مصطفی، درمان اختلالات ریاضی، _ (1387) ...
  • موسوی، سید محمد رضا (1387). کاهش اضطراب، نشریه نگاه، شماره ...
  • نمایش کامل مراجع