سنتز و بررسی کاربرد مایع یونی مغناطیسی تری هگزیل تترا دسیل فسفونیوم تترا کلرو منگنات جهت میکرواستخراج اورانیم با کمک امواج فراصوت

سال انتشار: 1401
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: فارسی
مشاهده: 188

فایل این مقاله در 7 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

JR_JONSAT-43-4_015

تاریخ نمایه سازی: 11 مهر 1401

چکیده مقاله:

کاربرد مایعات یونی مغناطیسی به عنوان حلال در فرایند استخراج در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. برای تهیه این ترکیبات و با هدف به وجود آمدن خاصیت مغناصیسی، فلزات واسطه پارامغناطیس در ساختار مایع یونی مورد نظر وارد می شوند. در این تحقیق یک روش سریع بر اساس مایعات یونی مغناطیسی برای استخراج اورانیم از محلول های آبی توسعه داده شد. برای این منظور ابتدا مایع یونی مغناطیسی تری هگزیل تترا دسیل فسفونیوم تترا کلرو منگنات (]-۴۲[MnCl۲]+۱۴، ۶، ۶، ۶[P سنتز و در ادامه از امواج فراصوت به عنوان عامل پخش کننده حلال در فاز آبی استفاده شد. پس از انجام استخراج، مایع یونی با استفاده از یک آهن ربای میله ای جمع آوری شده و پس از استخراج برگشتی غلظت اورانیم اندازه گیری گردید. اثر پارامترهای مختلف مانند pH محلول، غلظت لیگاند، زمان استخراج، غلظت نمک و غیره بر روی بازده ی استخراج اورانیم مورد بررسی قرار گرفتند. کارایی این روش بر روی نمونه های حقیقی آب دریا، آب چشمه، آب رودخانه و آب چاه مورد بررسی قرار گرفت و درصد بازیابی بالای ۹۵ درصد به دست آمد. نتایج به دست آمده نشان دادند که از این روش به طور موفقیت آمیز می توان جهت استخراج اورانیم از نمونه های آبی حقیقی استفاده کرد.

نویسندگان

ابوذر اسحاقی

گروه شیمی تجزیه، دانشکده شیمی، دانشگاه کاشان، صندوق پستی: ۵۱۱۶۷-۸۷۳۱۷، کاشان - ایران

احسان ذوالفنون

پژوهشکده چرخه سوخت هسته ای، پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای، سازمان انرژی اتمی ایران، صندوق پستی: ۸۴۸۶-۱۱۳۶۵، تهران- ایران

علی غلامی

گروه شیمی تجزیه، دانشکده شیمی، دانشگاه کاشان، صندوق پستی: ۵۱۱۶۷-۸۷۳۱۷، کاشان - ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • ISIRI ۱۰۵۳. ۲. WHO, Guidelines for Drinking-Water Quality, Vol. ۱, ...
  • M. Sajid, Magnetic ionic liquids in analytical sample preparation: A ...
  • نمایش کامل مراجع