توسعه مدل بهینه فنی - اقتصادی یکپارچه سازی نیروگاه هسته ای دو مداره PWR با آب شیرین کن حرارتی MED

سال انتشار: 1396
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: فارسی
مشاهده: 59

فایل این مقاله در 22 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

JR_EPPR-3-1_003

تاریخ نمایه سازی: 10 خرداد 1401

چکیده مقاله:

در این تحقیق ارزیابی فنی، اقتصادی و مالی مدل بهینه دریافت حرارت از نیروگاه هسته­ای بخاری دو مداره رآکتور آب تحت فشار (PWR) برای کاربرد در آب شیرین­کن حرارتی تقطیری چند مرحله ای (MED) توسعه داده شده است. ارزیابی مدل شبیه­ساز این طرح در نرم افزار DE-TOP نشان می­دهد که مدل بهینه سیستم بر اساس استخراج بخشی از بخار زیرکش هیتر شماره ۳ نیروگاه برای تغذیه آب شیرین­کن حرارتی و بازگردش آن با دمای پایین­تر به هیتر شماره ۲ نیروگاه به عنوان گزینه برتر این یکپارچه­سازی می­باشد. تحلیل نتایج این مدل در نقطه بهینه یکپارچه­سازی نیروگاه هسته ای به ظرفیت MWe۱۰۰۷ با آب شیرین کن با ظرفیت ۷۰ هزار مترمکعب، افزایش راندمان کلی بهره­گیری از انرژی حرارتی به میزان ۳% و کاهش تولید توان الکتریکی خالص سیکل تولید توان به میزان MWe۱۶ را نشان می­هد. هزینه سرمایه­گذاری اولیه احداث تاسیسات در حدود ۱۶۵ میلیون دلار و مطابق نرخ بازده داخلی ۳۰ % مورد انتظار سرمایه­گذار در دوره بهره برداری ۱۵ ساله، قیمت تمام شده هر مترمکعب آب تولیدی برابر ۳۰,۳۷۵ ریال برآورد می­گردد.  

کلیدواژه ها:

PWR Nucluar power plant ، MED desalination plant ، PWR & MED integration. ، نیروگاه هسته ای دو مداره رآکتور آب تحت فشار (PWR) ، آب شیرین کن حرارتی تقطیری چند مرحله ای (MED) ، یکپارچه سازی نیروگاه و آب شیرین کن ، توسعه مدل بهینه.

نویسندگان

رضا فتاحی

انرژی های نو و بهره وری انرژی ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • فتاحی، رضا؛ صالحیان دهکردی، عبدالرضا؛ نجاتی، علی و سعید خیرالهی ...
  • فتاحی، رضا؛ نجف زاده، کیان و غلام رضا بیاتی (خرداد ...