Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
ناشر تخصصی کنفرانسهای ایران
ورود |عضویت رایگان |راهنمای سایت |عضویت کتابخانه ها
عنوان
طرح پژوهشی

ارائه فناوری های جدید پوشش کانال های آبیاری با قابلیت ارتجاعی وانعطاف پذیری و نفوذ ناپذیری مناسب

ارائه فناوری های جدید پوشش کانال های آبیاری با قابلیت ارتجاعی وانعطاف پذیری و نفوذ ناپذیری مناسب
نوع محتوی : طرح پژوهشیسال انتشار: 1394
کد COI طرح پژوهشی: R-1390879تاریخ درج در سایت: 17 بهمن 1400
زبان اصلی طرح پژوهشی: فارسی دسته بندی علمی طرح پژوهشی: مهندسی آب و هیدرولوژی - هیدرولیک و سدسازی
مشاهده این طرح پژوهشی: 163تعداد صفحات طرح پژوهشی: 209

خرید و دانلود فایل طرح پژوهشی

برای دریافت فایل این طرح پژوهشی ابتدا در پایگاه سیویلیکا عضو شوید. جهت عضویت اینجا را کلیک نمایید

مشخصات نویسندگان طرح پژوهشی ارائه فناوری های جدید پوشش کانال های آبیاری با قابلیت ارتجاعی وانعطاف پذیری و نفوذ ناپذیری مناسب

چکیده طرح پژوهشی:

در این پژوهش با ترکیب کاربردی روش های نوین اجرایی، مصالح نوین با دوام و مقاوم در برابر فرسایش و نشت و نیز بکارگیری متدولوژی طراحی سامانه های بدون درز عملا دستیابی به یک طرح عملی و اجرایی توجیه پذیر در کشور برای  احداث کانالهای آبیاری و زهکشی ممکن خواهد شد. روش های مشابهی در برخی کشورهای اروپایی و آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است، لکن روش پیشنهادی تلفیقی از مزایای این روش ها را با لحاظ نمودن شرا یط بوم ی کشورمان دربرخواهد داشت. با انجام مقایسه اقتصادی می توان محصول نهایی این پروژه را بصورت یک مجموعه راهنمای طراحی و اجرا و بهره برداری بهینه کانالهای آبیاری و زهکشی در کشور ارائه نمود.
با توجه به بررسی سوابق موجود و بازدیدهای انجام شده و بررسی علل و انواع خرابی و آسیب در پوشش کانال ها در این بخش می توان مشکلات پوششهای بتنی کانالها را بصورت زیر اولویت بندی نمود:
طرح اختلاط نامناسب بتن 
عدم توجه به عمر مفید و دوام بتن در طراحی 
فواصل و جزئیات نامناسب درزها 
نامناسب بودن بستر 
بهره برداری و بارگذاری نامناسب 
همچنین عمده عوارض و آسیب های موجود عبارتند از:
ترک خوردگی 
فرسایش هیدرولیکی و آبشستگی سطحی بتن 
خوردگی میلگردها 
شکستگی 
به طور کلی کنترل و کاهش ترک خوردگی و زوال و افزایش فاصله درزها در بتن را می توان با رویکردهای زیر انجام داد:
۱ - اصلاح طرح اختلاط
۲ - استفاده از تسلیح میلگرد یا الیاف
۳ - عمل آوری مناسب
۴ - اصلاح نوع و آرایش درزها
۵ - کنترل تغییر شکل ها و جابجائی ها
۶ - استفاده از پوشش های حفاظتی
۷ - استفاده از مصالح انعطاف پذیر و پلیمرها
در این پژوهش معیارهای مهندسی ارزش مقایسه روش ها در پنج محور اصلی زیر خلاصه می شوند:
الف- معیارهای کفایت و ایمنی سازه ای
- معیارهای دوام و عمر مفید
ج – معیارهای معماری و بهره برداری و نگهداری
د- معیارهای اجرایی
ه- معیارهای اقتصادی
علاوه بر موارد فوق ضرورت اجرای طرح نیز بر اساس معیارهای عملکردی مانند تلفات آ یا افزایش هزینه های بهره برداری در تصمیم گیری اولیه موثرند.
با توجه به نتایج بررسی ها و نیز آزمایشات مشخصات مکانیکی و دوام انجام شده روی نمونه های بتن های الیافی و پلیمری و نتایج مهندسی ارزش طرح های مختلف به منظور اجرای پایلوت طرح های انتخابی سه طرح مطابق جدول زیر پیشنهاد می شود. این سه طرح از نظر فنی و اجرایی کلیه ملاحظات را تامین نموده و از لحاظ اقتصادی نیز به ترتیب اولویت بندی شده اند.
شایان ذکر است که بررسی دقیق اقتصادی این طرح ها بستگی به شرایط پروژه ها داشته و طبیعتا مشخصات هندسی و شرایط ژئوتکنیکی در طول مسیر کانال در آن موثر خواهد بود. از لحاظ شرایط اقلیمی این طرح ها برای جنو و غر استان تهران ارائه شده اند. طرح های اختلاط ارائه شده بر اساس خصوصیات مصالح سنگی و نوع سیمان مصرفی در طرح اجرایی باید در کارگاه کالیبره شوند.
استفاده از طرح های ترکیبی باعث افزایش کیفیت و دوام و بهبود طرح ها می شود لکن در این مورد مسائل اقتصادی و هزینه ای محدودیت ایجاد می نماید. نمونه مشخصات فنی افزودنی های پیشنهادی در گزارش ارائه شده است. در صورتی که از افزودنی های مشابه استفاده شود لازم است در آزمایشات کالیبراسیون طرح اختلاط کارگاهی، کارایی آن ها مورد ارزیابی قرار گیرد. بتن های بدست آمده از طرح های اختلاط پیشنهادی در رده بتن های با عملکرد بالا از رده ۳ یا عادی قرار می گیرند و شرایط مور د نیاز طرح کانال آ را برآورده می نمایند. میزان نسبت آ اختلاط یکی از پارامترهای اساسی در طرح بوده و باید در حین اجرای طرح پایلوت رعایت شود. لازم است میزان رطوبت مصالح نیز مشابه طرح های عادی در صورت وجود اصلاح شده و اثر آن در کاهش اختلاط در نظر گرفته شود.

کد طرح پژوهشی/لینک ثابت به این طرح پژوهشی

کد یکتای اختصاصی (COI) این طرح پژوهشی در پایگاه سیویلیکا میباشد و برای لینک دهی به این طرح پژوهشی می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت طرح پژوهشی در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:

https://civilica.com/doc/1390879/

پیش گفتار طرح پژوهشی

هدف و ضرورت
در کشورهای کم باران از جمله ایران، موضوع تامین آب همواره یکی از مهمترین مشکلات بوده است امروزه برای انجام پروژه ها و طرح های آبی و تولید محصولات یا افزایش آن، انتقال آب باید براساس یک راندمان قابل قبول انجام پذیرد. سامانه های آبیاری با این هدف طراحی می شوند که آب مورد نیاز را با حداقل تلفات تامین نمایند تلفات آب ممکن است به دلیل نفوذ آب در جدار کانالها، رواناب سطحی، تبخیر و امثال آن باشد. عملکرد یک سامانه آبیاری از روی راندمان ذخیره آب در مخازن، راندمان انتقال آب به محل توزیع، راندمان کاربرد آب در منطقه، میزان کفایت و یکنواختی پخش سنجیده میشود. کانالهای آبیاری به عنوان یکی از مهم ترین بخش های شبکه آبیاری و زهکشی نقش موثری در کاهش تلفات و بالا بردن راندمان انتقال آب دارند.
هدف از احداث شبکه های آبیاری فراهم آوردن امکان بهره وری از منابع آب و خاک با ایجاد تاسیساتی است که در آنها اصول و ضوابط فنی- اقتصادی رعایت شود. این کار باعث کاهش تلفات و افزایش بهره برداری و در عین حال کاهش میزان سرمایه گذاری و طول زمان اجرا میشود. کانالهای آبی برای انتقال آب به زمین های کشاورزی و آبیاری آنها مورد استفاده قرار می گیرند. به علاوه انتقال آب به وسیله کانال ممکن است برای رفع نیازهای صنعتی، شهری و دیگر مصارف مورد استفاده قرار گیرد. در پروژه ها و طرح های آبی به منظور تولید محصولات یا افزایش آن، انتقال آب باید بر اساس یک راندمان قابل قبول سیستم آبیاری انجام پذیرد.
حجم عملیات عمرانی این سازه ها در پروژههای سدسازی در مقایسه با هزینه احداث سدها بسیار قابل توجه است . از این رو و با توجه به طول زیاد این سازه ها بهینه سازی عمر مفید و اجرا و عملکرد آنها بسیار حائز اهمیت است. روش های متداول و سنتی مورد استفاده در بهسازی و مصالح و اجرای این سازه ها مشکلات و هزینه های بسیاری را به اجرا و بهره برداری و نگهداری آنها تحمیل می کند. از جمله این مشکلات مساله ترک خوردگی ناشی از نشست ها، جابجائی های زمین، انقباض و آبرفتگی بتن، طراحی نامناسب جزئیات درزها و فواصل آنها میباشد . از طرف دیگر مسائل مربوط به آبشستگی و فرسایش و زوال پوشش کانال باعث کاهش شدید عمر مفید این سازه ها و افزایش تلفات آب و به تبع آن مشکلات ثانویه سازه ای برای کانال می گردد.

فهرست مطالب طرح پژوهشی

(برای نمایش کلیک نمایید)

تهیه کنندگان طرح پژوهشی

کارفرمای پروژه:
مجری پروژه:
در بخش لیست سازمانها می توانید لیست سازمانهای کارفرما و مجری پروژه های علمی و گزارشهای تحقیقاتی ارتباط با صنعت دانشگاهها را مشاهده نمایید.

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

مدیریت اطلاعات پژوهشی

مقالات مرتبط جدید

طرح های پژوهشی مرتبط جدید

به اشتراک گذاری این صفحه

اطلاعات بیشتر درباره COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.

کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.

پشتیبانی