دستاوردهای حاصل از بکارگیری روش مهندسی ارزش در بازنگری مبانی طراحی شبکه های آبیاری، مطالعه موردی شبکه آبیاری و زهکشی جفیر

سال انتشار: 1389
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,059

فایل این مقاله در 7 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

NVEC04_020

تاریخ نمایه سازی: 6 تیر 1390

چکیده مقاله:

مرور تجربیات متعدد از علل موفقیت و شکست پروژهها این نتیجه را به دنبال داشته است که توجه به مراحل مختلف طراحی و رفع ابهامات آن، عامل مهمی در موفقیت پروژهها ودستیابی به اهداف آنها با حداقل هزینه و بالاترین کیفیت میباشد. یکی از رویکردهای موثر برای مطالعه طرحها و اطمینان از صحت مشخصات مطلوب ذینفعان، مهندسی ارزش میباشد. این مقاله به مرور دستاوردهای حاصل از بکارگیری روش مهندسی ارزش درمبانی طراحی شبکه آبیاری سطحی شبکه آبیاری و زهکشی جفیر خواهد پرداخت. ایده های مورد بررسی در این مهندسی ارزش عبارتند از: استفاده از هیدروفلوم به جای کانال درجه 4، استفاده از سیستم آبیاری کم فشار، بازنگری در طراحی کانالها با توجه به کیفیت خاک، استفاده از تسطیح نسبی در بخشهایی از اراضی، بازنگری ضرایب انعطاف پذیری، تراکم کشت و نیاز آبی. به کارگیری این ایده ها، علاوه بر کاهش هزینههای سرمایهای و بهرهبرداری، حفظ شرایط زیست محیطی، سهولت اجرا و بهره برداری و نیز امکان اجرا و بهره برداری مرحله ای طرح را فراهم خواهد آورد.

نویسندگان

علیرضا رضانیا

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان

حسین مشکی زاده

مدیر عامل مهندسین مشاور سازآبپردازان

محمدحسین زیبانچی

مدیریت برنامه ریزی مهندسین مشاور ساز آب پردازان

مجید شریفی پور

کارشناس ارشد مهندسین مشاور سازآبپردازان و دانشجوی دکتری آبیاری دانشگ

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :