ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
ناشر تخصصی کنفرانسهای ایران
ورود |عضویت رایگان |راهنمای سایت |عضویت کتابخانه ها
5 آبان 1397

دفاعیه ارشد: مکانیابی محل احداث نیروگاه های خورشیدی با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی و روش های AHP و ANP (مطالعه موردی: استان همدان)


حوزه های تحت پوشش: نقشه برداری

برگزار کننده: موسسه آموزش عالی عمران و توسعه همدان

امروزه با توجه به اینکه زندگی در جوامع به سرعت درحال پیشرفت می باشد، نیاز به انرژی نیز به طور چشمگیری احساس می شود. این روند افزایش مصرف انرژی در کشورهای درحال توسعه و بخصوص در ایران بسیار بالاتر از میانگین مصرف جهانی است. تولید و مصرف انرژی با استفاده از سوخت های فسیلی، مشکلات زیستی، محیطی و اقلیمی و انتشار آلاینده های متنوعی را افزایش می دهد. لذا برای جلوگیری از خسارت های زیست محیطی ناشی از مصرف سوخت های فسیلی و پاسخگویی به افزایش تقاضای روزافزون انرژی، راهی جز روی آوردن به استفاده از انرژی های پاک و تجدیدشونده باقی نمی ماند. استفاده از انرژی خورشیدی می تواند بهترین گزینه تامین در نیروگاه های تولید برق باشد. انتخاب مکان مناسب برای احداث این نیروگاه ها بدلیل تاثیر موقعیت مکانی نیروگاه ها بر میزان و هزینه تولید و انتقال انرژی ضروری است. گام اول برای توسعه استفاده از انرژی خورشیدی، مکان یابی نواحی است که در آن انرژی خورشیدی در حد مطلوب و دیگر شرایط لازم احداث نیروگاه را دارا باشد، است. هدف از این پژوهش تعیین مکان مناسب جهت احداث نیروگاه خورشیدی با توجه به معیار و گزینه های اقلیمی همانند بارش، ساعت آفتابی، تبخیر و رطوبت، معیارهای توپوگرافی مانند ارتفاع، شیب و فاصله از گسل، ویژگی های محیطی مانند کاربری اراضی، رودخانه ها، آبراهه ها و جنس خاک، محدوده مسکونی و راه ها در محیط سیستم است. در این پژوهش معیارهای مناسب جهت ANP و AHP اطلاعات جغرافیایی و مدل های احداث نیروگاه های خورشیدی در استان همدان با مطالعه تحقیقاتی که توسط پژوهشگران داخلی و خارجی و همچنین نظر کارشناسان و داده های موجود تعیین گردید.پهنه بندی نقشه حاصل از مدل های مورد استفاده به پنج کلاس شامل: کاملا مناسب، مناسب، نسبتا مناسب، نامناسب و نواحی دارای محدودیت طبقه بندی شد. با تلفیق لایه های اطلاعاتی مختلف و اعمال محدودیت ها، در هر دو روش مناطق کاملا مناسب به طور عمده در جنوبی ترین نقطه شهرستان همدان و به طور عمده منطبق با محدوده سیاسی شهرستان های ملایر و نهاوند و قسمتی از شهرستان تویسرکان می باشد.
واژه های کلیدی:
نیروگاه خورشیدی، AHP، ANP، GIS، همدان، مکان یابی.

***

ارائه دهنده: آقای مهندس سجاد زارع زاده، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی نقشه برداری گرایش GIS
استاد راهنما: آقای دکتر یوسف رضایی، استادیار رشته مهندسی نقشه برداری، گرایش سنجش از دور
استاد ممتحن: آقای دکتر حسین تراب زاده خراسانی، استادیار رشته مهندسی نقشه برداری گرایش سنجش از دور
استاد ممتحن: آقای دکتر مهدی ریاحی خرم، استادیار رشته مهندسی محیط زیست

اطلاعات تماس

ایمیل: info@atr.ac.ir
تلفن: 08138231666
فکس: 08138230736
آدرس: میدان دانشگاه- چهارراه عارف- موسسه آموزش عالی عمران و توسعه- سالن اجتماعات
وبسایت: پایگاه رسمی نشست

برگزار کننده

زمان و مکان

تاریخ برگزاری: 5 آبان 1397
ساعت برگزاری: 16 تا 18
استان: همدان
شهر: همدان
محل برگزاری: میدان دانشگاه- چهارراه عارف- موسسه آموزش عالی عمران و توسعه- سالن اجتماعات

ثبت اطلاعات سخنرانی و جلسه دفاع در سیویلیکا

درج در سایت: 5 آبان 1397 - تعداد مشاهده 587 بار
مکانیابی محل احداث نیروگاه های خورشیدی با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی و روش های AHP و ANP (مطالعه موردی: استان همدان)

به اشتراک گذاری

پشتیبانی