ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
ناشر تخصصی کنفرانسهای ایران
ورود |عضویت رایگان |راهنمای سایت |عضویت کتابخانه ها
26
آذر

هفتمین همایش ملی زمینساخت و زمینشناسی ساختاری ایران

صفحه اول تقویم

راهنمای دبیرخانه

مقالات این کنفرانس تا این لحظه از سوی دبیرخانه برای نمایه سازی ارسال نشده است.

هفتمین همایش ملی زمینساخت و زمینشناسی ساختاری ایران روز سه شنبه، 26 آذر، 1398 لغایت چهارشنبه، 27 آذر، 1398 توسط دانشگاه تهران و تحت حمایت سیویلیکا در شهر تهران برگزار گردید. این همایش تحت حمایت سیولیکا بوده است و به محض اتمام مراحل نمایه سازی، مقالات آن از طریق همین پایگاه منتشر خواهد شد.

کداختصاصی کنفرانس: TSGI07
حوزه های تحت پوشش: علوم زمین، زمین شناسی
برگزار کننده: دانشگاه تهران و تحت حمایت سیویلیکا
شهر برگزاری: تهران

همایش ملی زمین‌ساخت و زمین‌شناسی ساختاری ایران با هدف تبادل اطلاعات تخصصی و دستاوردهای جدید علمی میان دانشجویان، پژوهشگران، و اساتید این حوزه، نخستین ­بار به همت انجمن زمین‌ساخت و زمین ­شناسی ساختاری ایران در سال ۱۳۹۲ پایه ­گذاری شد. با عنایت به استقبال دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، سال­های پس از آن نیز برگزاری سالانه‌ این همایش تخصصی ادامه یافت. به یاری پروردگار متعال، در سال جاری با پیشنهاد دانشکده زمین‌شناسی دانشگاه تهران و موافقت انجمن زمین‌ساخت و زمین­ شناسی ساختاری ایران، هفتمین دوره این همایش ملی در ۲۶ آذرماه به ‌همراه یک کارگاه آموزشی-تخصصی یک روزه (۲۷ آذر) در دانشگاه ‌تهران برگزار خواهد شد.

 

محورهای همایش

۱- حریم گسل‌های جنبا: 

در این بخش مراد از گسل‌های جنبا، آن دسته از گسل‌هایی است که لغزش یا جابجایی بر روی آنها می‌تواند جوامع بشری را در آینده تحت تاثیر قرار ‌دهد. جانمایی بیشتر شهرهای بزرگ و کوچک سرزمین ایران پیرامون سامانه گسل­ های جنبا  از یکسو، و گسترش مراکز جمعیتی با شتابی روزافزون که در بسیاری موارد به دور از رعایت ضوابط و آیین ­نامه­ های ساخت و ساز است از سوی دیگر، ما را بر آن داشت تا رویکرد اصلی همفتمین همایش ملی زمینساخت و زمین شناسی ساختاری ایران را متمرکز بر شناسایی گسل‌های جنبا و لرزه ­زا و تعیین پهنه گسیخت و دگرشکلی سطحی پیرامون مناطق مسکونی و شریان های حیاتی قرار دهیم. این محور، پذیرای مقالاتی خواهد بود که با بهره­ گیری از مفاهیم و برداشت های ریخت زمینساختی، پارینه لرزه شناختی، مشاهدات و اندازه گیری های ژیودتیکی (GPS و InSAR) به شناسایی هر چه بهتر پهنه­ های گسیختگی و دگرشکلی سطحی در پیوند با گسل­های جنبا می­ پردازند.

۲- لرزه خیزی فلات ایران:

جای گیری کشور ایران در میانه کمربند لرزه خیز آلپ- هیمالیا، مواجه این پهنه لرزه زمینساختی را با رخداد زمین‌لرزه‌های متعدد اجتناب­ ناپذیر می نماید. الگوها و رفتارهای لرزه‌ای در نواحی مختلف این سرزمین از بلندی‌های البرز در شمال تا سواحل مکران در جنوب، و از کمربند چین خورده-رانده زاگرس در باختر تا مرز خاوری آن با ورقه اوراسیا، یکسان نبوده و ویژگی‌های جنبشی—لرزه‌ای متفاوتی را نمایندگی می‌کنند. از این‌رو، هدف اصلی در این بخش معرفی الگوها و رفتارهای لرزه‌ای در گستره ایران زمین است تا با شناسایی این رفتارها بتوان گامی در راستای کاهش ریسک زمین‌لرزه برداشت. این محور، پذیرای مقالاتی خواهد بود که با بهره گیری از رهیافت های زمینلرزه شناختی، لرزه زمینساختی، زمین شناسی زمینلرزه، و زمین فیزیکی به بررسی و شناخت هر چه بهتر سرچشمه های لرزه زا در گستره ایران زمین می پردازند.

۳- نقش کنترل‌کننده‌های ساختاری در مخازن نفت و گاز: 

بررسی های ساختاری از مهمترین گام های پژوهشی در اکتشاف، بهره برداری، و توسعه میادین هیدروکربنی به شمار می رود. از جمله مباحث مطرح در این زمینه می توان به شناسایی و بررسی ویژگی­ های زمینساختی حوضه های هیدروکربنی، حرکات زمینساختی و کنترل کننده های ساختاری در میادین نفت و گاز، بررسی و تحلیل شکستگی ها و گسل ها در واحدهای مخزنی و نقش آنها در نفوذپذیری سیال در واحدهای مخزنی، ارتباط بین تنش زمینساختی و مهاجرت و انباشت منابع هیدروکربنی در حوضه های رسوبی اشاره کرد. این محور، پذیرای مقالاتی خواهد بود که با بهره گیری از داده های زمین شناختی، ژیوفیزیکی زیرسطحی، لرزه ای، داده های حاصل از حفاری، و مدل سازی عددی به شناسایی و بررسی عوامل کنترل کننده ساختاری در مخازن هیدروکربنی پرداخته اند.

۴- نقش عناصر ساختاری در کانه‌زایی ذخایر معدنی: 

بررسی ارتباط مکانی میان عناصر ساختاری و تشکیل انواع ذخایر معدنی و پهنه های کانه‌زایی از مهم‌ترین نشانگرهای اکتشافی ذخایر معدنی است. در این محور به مقالاتی پرداخته خواهد شد که کارکرد گسل­ ها و شکستگی­ ها در چرخه های فلز­زایی و جای ­گیری ذخایر معدنی، گسیخت های لرزه ای به عنوان عامل موثر کانه زایی در سامانه های هیدروترمال، عناصر ساختاری در پیوند با پهنه های دگرگونی، مطالعه پهنه­ های برشی و تحلیل جنبشی ساختارهای نرم در پیوند با سنگ­های دگرگونی در مقیاس میکروسکوپی و رخنمون را مورد بررسی قرار داده اند.

۵- کنترل‌کننده‌های ساختاری در منابع آب: 

بحران کمبود آب از مهم‌ترین مسایلی است که سرزمین ایران در دهه های اخیر به طور جدی با آن مواجه بوده است. حرکات زمینساختی با ایجاد خطواره‌های ساختاری افزون بر کنترل منابع آب زیرزمینی و سطحی می توانند در تغذیه انواع منابع آب نیز موثر باشند. در این بخش، به مقالاتی پرداخته خواهد شد که نقش عناصر ساختاری در هدایت جریان آب زیرزمینی و سطحی، کنترل­ کننده­ های ساختاری در منابع آب کارستی، نقش عناصر ساختاری در جانمایی و آسیب­ پذیری سدها، و اثر منابع آب زیرزمینی بر روی خزش و یا لغزش گسلی را مورد بررسی قرار داده اند.

 

 
درج در تقویم: 12 شهریور 1398 - تعداد مشاهده 4565 بار

اعتبار کنفرانس

Sponsored and Indexed by
CIVILICA
We Respect the Science
این کنفرانس تحت تایید و حمایت سیویلیکا برگزار میشود و مقالات آن در سیویلیکا و کنسرسیوم محتوای ملی نمایه و منتشر خواهد شد

وضعیت کنفرانس

برگزارشده

تاریخهای مهم

تاریخ برگزاری:
26 آذر 1398 تا 27 آذر 1398
مهلت چکیده:
15 آبان 1398

کنفرانسهای مرتبط

اطلاع رسانی به دوستان

شما می توانید با تکمیل این فرم، اطلاعات این کنفرانس را در اختیار همکاران خود نیز قرار دهید

به اشتراک گذاری

برگزار کننده

پشتیبانی