CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

بررسی مصالح پایدار مورد استفاده در طراحی فرودگاه با رویکرد معماری پایدار منطقه مورد مطالعه: شهرستان جلفا(منطقه آزاد ارس)

عنوان مقاله: بررسی مصالح پایدار مورد استفاده در طراحی فرودگاه با رویکرد معماری پایدار منطقه مورد مطالعه: شهرستان جلفا(منطقه آزاد ارس)
شناسه (COI) مقاله: CAMU03_012
منتشر شده در سومین کنگره بین المللی پایداری در معماری و شهرسازی - دبی و مصدر در سال 1395
مشخصات نویسندگان مقاله:

فرهاد حضرتی - دانشجوی کارشناسی ارشد معماری دانشگاه غیرانتفاعی دهخدا
وحید قبادیان - استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه تهران مرکز

خلاصه مقاله:
انتخاب مصالح یکی از پارامترهای مهم در معماری پایدار است. همواره در جامعه شاهد مواد زاید ساختمانی ناشی از تخریب مصالح هستیم و این موضوع یکی از معضل های موجود در محیط زیست است. در مقابل این مواد زاید غیر قابل بازیافت، مصالح طبیعی و برگشت پذیر به طبیعت وجود دارند که می توان با مسلح کردن آن ها و استفاده ی درست و علمی با تمرکز به اقلیم و نوع بافت منطقه ی مورد نظر از آن های بهره برد. هدف از این پژوهش معرفی مصالح بومی و قابل بازیافت در منطقه آزاد ارس جلفا است . روشهای نادرست ساخت و ساز درجامعه با عث بیمار شدن محیط زیست اطرافمان شده است و یک سیستم زیستی ناسالم ایجاد کرده است برای ایجاد ساخت و ساز درست و حفظ محیط زیست مصالح به کاررفته در ساختمان ها نقش بسزایی دارد انتخاب مصالح ساختمانی پایدار و مناسب باعث کاهش مصرف انرژی می شود و سلامتی بیشتر محیط زیست را تامین می کند زیر ا این مصالح باعث کاهش مصرف سوخت در جهت گرمایش ساختمان ها می شود و این امر باعث کاهش نشر الاینده های هوا و گازهای گلخانه ای می شود از روش تحقیق توصیفی و تحلیلی و مطالعات کتابخانه ای استفاده شده است. نتیجه حاصل از پژوهش انتخاب مصالح برای اجزاء ساختمان از جمله پی و فنداسیون و و اجزاءنما و دیوارها و سقف ساختمان است که در نتیجه ی آن کاهش مواد زاید و مضر مصالح ساختمانی را برای محیط زیست منطقه را در پی خواهد داشت

کلمات کلیدی:
مصالح ، معماری پایدار ، فرودگاه ، منطقه آزاد ارس

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://civilica.com/doc/631788/