بررسی و تحلیل دمایی شوادان ها و سنجش میزان کارکرد آنها در ماه های گرم سال

سال انتشار: 1395
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 441

فایل این مقاله در 13 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ICSAU04_1056

تاریخ نمایه سازی: 11 مرداد 1396

چکیده مقاله:

از جمله عوامل اقلیمی که در مسکن دزفول تاثیر بسزایی دارد گرما و شدت تابش آفتاب در تابستان است که در جهت مقابله با آن از راه حل های مختلفی به کار گرفته شده است. یکی از کارآمدترین این روش ها خلق فضای دستکند در زمین، به نام شوادون می باشد. در این پژوهش کوشش شده ضمن بررسی عملکرد دمایی شوادون آنها با یکدیگر به لحاظ عملکردی بپردازد و در نهایت به کمک نرم افزار دیزاین بیلدر که یکی از معتبرترین و قابل اعتمادترین نرم افزارها در این حوزه است، میزان تهیوه طبیعی و بار سرمایشی این فضای شگفت انگیز بررسی شود. این پژوهش از نوع کمی- کیفی است و روش انجام آن به صورت تجربی- تحلیلی می باشد. در نهایت نتایج حاصل از تحلیل ها و راهکارهای اقلیمی مناسب که در جهت کاهش مصرف انرژی موثر است ارایه می گردد.

کلیدواژه ها:

شوادون ، دزفول ، اقلیم ، فضای زیرزمین ، spss از جمله عوامل اقلیمی که در مسکن دزفول تاثیر بسزایی دارد گرما و شدت آن در تابستان است. که در جهت مقابله با آن از راه حل های مختلفی به کار گرفته شده است. یکی از کارآمدترین این روش ها خلق فضای دستکند در دل زمین ، به نام شوادون می باشد. در این پژوهش کوشش شده ضمن بررسی دمایی شوادون ها در روزهای گرم سال و اثبات عملکرد آنها با مقایسه شوادان ها با یکدیگر و علل کارایی بهتر آن بپردازد. در این پژوهش از برداشت میدانی و تحلیل داده ها به کمک نرم افزار SPSS و قیاس و استدلال استفاده شده است. روش تحقیق در این پژوهش از منظر هدف در گروه پژوهش کاربردی قرار می گیرد که در گرو

نویسندگان

فاطمه صالحی پورباورصاد

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد معماری، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد همدان

سارا امیدیان

فارغ التحصیل کارشناسی معماری، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اهواز

مانا محجوبی

دانشجوی کارشناسی معماری، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اهواز

مصطفی برات زاده

دانشجوی کارشناسی ارشد عمران، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اهواز

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • سجادی، م. دزفول دیرینه شهری بنیاد شده بر فرهنگ مردم، ...
  • کرزن، ج، ایرتم و قضیه ایران، جلد دوم، مرکز انتشارات ...
  • بینا، م. تجزیه و تحلیل اقلیمی شوادون ها در خانه ...
  • ]ITalib, K. Shelter In Saudi Arabia. Londen And New York: ...
  • ]5 [S afaee , mohammad Mahdi. Shavadan, the sustainable architecture ...
  • نمایش کامل مراجع