اولویت بندی راهکارهای کاهش سرعت در محدوده ورودی شهر به عنوان یک عاملاصلی در تصادفات جاده ای (مطالعه موردی: محور ساری-قائمشهر)

سال انتشار: 1395
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 470

فایل این مقاله در 10 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ICESCONF03_053

تاریخ نمایه سازی: 6 اسفند 1395

چکیده مقاله:

ایمنی راههای یک کشور رابطه مستقیمی با تصادفات جادهای آن دارد. بسیاری از پارامترهای تاثیرگذیر بار ایمنی راه را میتوان در یکی از گروههای مرتبط با خطاهای انسانی، نواقص وسیله نقلیه و راه و محیط آن طبقه بندی نمود . در این تحقیق سعی بر ارزیابی و اولویت بندی عوامل تأییرگذار بر عامل سرعت به عنوان یک فاکتور اصلی در تصادفات جاده ایشده است. با توجه به امکان پذیری اصلاح رفتار رانندگان ازطریق کنترل و نظارت و نیز بهبود مشخصات راه، در این تحقیق نقش عوامل انسانی و راه و محیط آن بر تصادفات حاصل از عامل سرعت، ممنظر قرار گرفته شد. در این مقاله فاکتورهای کاهش تصادفات ناشی از عامل سرعت مورد تیلیل سلسله مراتبی با روش AHP قرار گرفتنم و با پرسش از 40 کارشناس اولویت بندی شدند. نتایج تحقیق، نشان می دهم که، محدوده کنترل نامحسوس پلیس، کنترل سرعت با دوربین ثبت تخلف، احداث سرعت کاه، فرهنگ سازی، روسازی رنگی و ...، از جمله مهمترین راهکارهای کاهش سرعت بوده اند.

کلیدواژه ها:

تصادفات جادهای ، سرعت ، ایمنی ، تحلیل سلسله مراتبی AHP

نویسندگان

حسن دیواندری

استادیار، دانشگاه آزاد اسلامی واحد نوشهر، نوشهر، ایران

افشین عابدین زاده

دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد راه و ترابری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد نوشهر، نوشهر، ایران

محمد نبی پور

دانشجوی دکتری برنامه ریزی حمل و نقل ، دانشگاه غیرانتفاعی شمال آمل، آمل، ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :