عوامل موثر بر مشارکت دختران در فعالیت های ورزشی دانشگاه های ایران با تاکید بر نگرش فمینیستی مطالعه موردی: دانشگاه تهران و دانشگاه ارومیه

سال انتشار: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,505

فایل این مقاله در 10 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ICPEEE01_2184

تاریخ نمایه سازی: 16 شهریور 1395

چکیده مقاله:

چکیده هدف: تحقیقی حاضر با هدف تعیین عوامل مؤثر بر مشارکت دختران در ورزش همگانی دانشگاه ها به اجرا گذاشته شد . همچنین یکی از اهداف کاربردی این تحقیق ارایه ی راهکارهایی جهت افزایش میزان مشارکت دانشجویان در فعالیت های ورزشی دانشگاه هاست روش تحقیق: این پژوهش یک تحقیق رفتار سنجی بر مبنای دانشگاه ها است. جامعه ی آماری کلیه ی دانشجویان دختر دانشگاه های کشور می باشد. نمونه ی مورد بررسی از دو دانشگاه تهران و ارومیه انتخاب شده است.(دانشگاه تهران با هدف امکان مقایسه ی نتایج حاصل از مناطق دیگر ( دانشگاه ارومیه) و ارزیابی تأثیر شاخص های تحقیق و ثمربخشی اقدامات، دانشگاه تهران به عنوان گروه تجربی پژوهش در مقایسه با دانشگاه ارومیه می باشد). متغیرهای مورد بررسی در این پژوهش ، سن، وضعیت تأهل، مقطع تحصیلی، وضعیت اشتغال، سقف درآمد و وضعیت مسکن می باشد. آنالیز اطلاعات از طریق نرم افزار spss صورت گرفت. جهت بررسی همبستگی بین متغیر میزان مشارکت با متغیرهای کمی سن، مقطع تحصیلی، ساعات اشتغال، میزان درآمد) از ضریب همبستگی اسپرمن استفاده شده است. یافته ها: نتایج تحقیق حاضر نشان داد که بین انگیزه، وضعیت تاهل، سن، مقطع تحصیلی، وضعیت مسکن، امکانات، فرصت کافی با میزان مشارکت دختران دانشجو در فعالیت های ورزشی دانشگاه ها ارتباط معنی دار بدست آمد. در این تحقیق بین میزان مشارکت دانشجویان دختر با سن آن ها ارتباط منفی و معنی دار وجود دارد ( r=0.1) همچنین بین میزان مشارکت دانشجویان دختر با مقطع تحصیلی آن ها ارتباط مثبت ومعتی دار بدست آمد (r=0.09). نتیجه گیری: داشتن امکانات، فرصت کافی، انگیزه، علاقه مندی، شرایط بهتری برای مشارکت دانشجویان در فعالیت های ورزشی فراهم می کند و نقش مدرسین، دانشگاه ها، برنامه ریزی مناسب در میزان مشارکت غیر قابل انکار می باشد( 6). لذا تحقیقات مناسب در این زمینه برای جذب در افزایش مشارکت زنان در امور ورزشی و در نتیجه ارتقای سلامت جامعه مهم به نظر می رسد.

نویسندگان

حجت الله امینی

دانشجوی کارشناسی ارشد، دانشکده تربیت بدنی، رفتار حرکتی، دانشگاه علامه طباطبایی

زهرا سلمان

استادیار، دانشکده تربیت بدنی، دانشگاه علامه طباطبایی

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :