بررسی و مقایسه تأثیر هندسه دیوارهای برشی فولادی تخت و موجدار بر رفتار لرزه ای آنها

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 633

فایل این مقاله در 19 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ICEASCONF01_154

تاریخ نمایه سازی: 9 مرداد 1395

چکیده مقاله:

استفاده از دیوار برشی فولادی در سازهها ، چه در نوسازی و چه در بهسازی لرزه ای ساختمانهای موجود، عاملی است که میتواند رفتار لرزه ای مناسبی برای سازه فراهم آورد. این سیستم علاوه بر اجرا و نصب آسان، باعث سبک سازی در سازهها شده و نیازهای لرزه ای را پایین آورده و باعث پایین آمدن هزینههای نو سازی میشود. به علاوهاستفاده از دیوار برشی فولادی در بهسازی لرزه ای سازهها جزو کم هزینهترین ، کارآمدترین و آسانترین روشهای بهسازی است.در این تحقیق رفتار لرزه ای دیوارهای برشی فولادی تخت، تخت سوراخ دار، موج دار ذوزنفه ای بدست آمده و با هم مقایسه شده اند. از آنجایی که این سیستمها در هنگام رخداد زلزله وارد ناحیه غیرخطی میشوند، بررسی دقیق عملکرد لرزه ای آنها با استفاده از تحلیلهای غیرخطی امکان پذیر خواهد بود . از این رو در این تحقیق با استفاده از تحلیل استاتیکی غیرخطی و تحلیل دینامیکی غیرخطی تحت بارگذاری چرخه ای رفتار لرزه ای این سیستمها بررسی میگردد. خروجی تحلیل استاتیکی غیرخطی، نمودار بارافزون و خروجی تحلیل دینامیکی غیرخطی تحت بارگذاری چرخه ای ، چرخه هیسترزیس خواهد بود . تمامی تحلیلها در نرم افزار آباکوس 1 انجام گرفته است.

کلیدواژه ها:

دیوار برشی فولادی تخت ، دیوار برشی فولادی تخت سوراخ دار ، دیوار برشی فولادی موج دارذوزنقه ای ، تحلیل استاتیکی غیرخطی ، نمودار بارافزون ، تحلیل دینامیکی غیرخطی ، چرخه هیسترزیس ، آباکوس

نویسندگان

کمال شکراله زاده

دانشجوی کارشناسی ارشد عمران- گرایش سازه- دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد- نجف آباد- ایران

سید فتح اله ساجدی

دانشیار گروه مهندسی عمران- دانشکده فنی- دانشگاه آزاد اسلامی اهواز- اهواز- ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :