CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

طراحی مدل تعیین تعرفه بازرسی فنی و خدمات استانداردهای اجباری (با مطالعه موردی در شرکت های بازرسی کننده از خوردوهای دوگانه سوز)

عنوان مقاله: طراحی مدل تعیین تعرفه بازرسی فنی و خدمات استانداردهای اجباری (با مطالعه موردی در شرکت های بازرسی کننده از خوردوهای دوگانه سوز)
شناسه (COI) مقاله: ICMBA01_077
منتشر شده در کنگره بین المللی مدیریت ، اقتصاد و توسعه کسب و کار در سال 1394
مشخصات نویسندگان مقاله:

انوشه رحمانی - عضو هیات علمی پژوهشکده سیستم های مدیریت کیفیت و بازرسی، پژوهشگاه استاندارد
امیر شاهین - عضو پژوهشکده سیستم های مدیریت کیفیت و بازرسی پژوهشگاه استاندارد،
هادی بالوئی جام خانه - عضو پژوهشکده سیستم های مدیریت کیفیت و بازرسی، پژوهشگاه استاندارد

خلاصه مقاله:
تنوع خدمات و بازرسی های مرتبط با آن، لزوم محاسبه هزینه های بازرسی بر مبنای مدلی جامع را اجتناب ناپذیر می نماید. در این پروژه در خصوص تمامی بازرسی های اجباری مورد نیاز سازمان ملی استاندارد، هزینه های بازرسی برآورد شده و در خصوص برخی از خدماتی که در حال حاضر تعرفه مصوب دارند، این تعرفه ها نیز بررسی گردیده و بر مبنای برآورد انجام شده و تعرفه های موجود، مدلی جامع ارائه خواهد گردید. طی بررسی های اولیه در خصوص سوابق و مستندات بازرسی خدمات، فاکتورهای مؤثر پیشنهادی برای بررسی در براورد هزینه های بازرسی شناسایی می شود. نحوه ی به اجماع رسیدن این فاکتورها، بدین صورت است که از تمامی شرکت های بازرسی تأیید صلاحیت شده ی سازمان ملی استاندارد استعلامی در خصوص فاکتورهای مؤثر بر بازرسی به عمل آمده و پاسخ های شرکت های مذکور جمع آوری می گردد. در نهایت با تشکیل مجموعه ای از اجتماع فاکتورهای مؤثر بر قیمت تمام شده بازرسی، فاکتورهای مؤثر به دست می آید. سپس بر مبنای اطلاعات به دست آمده طی کارگروه های تخصصی با حضور نمایندگان شرکت های بازرسی، دفاتر نظارت بر استاندارد، پژوهشگاه استاندارد و دیگر ذینفعان، مدل پیشنهادی طراحی شده ارائه می گردد تا طبق نظرات تمامی ذینفعان، اصلاحات لازم بر روی آن اعمال گردیده و مدل نهایی می شود.

کلمات کلیدی:
تعرفه، بازرسی فنی و خدمات، استاندارد اجباری، سازمان ملی استاندارد

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://civilica.com/doc/440687/