CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

بررسی میزان آلودگی اکسیدهای ازت و گوگرد در هوای مناطق بیابانی (مطالعه موردی: شرکت سنگ آهن مرکزی ایران، منطقه بیابانی بافق/ پاییز 1392)

عنوان مقاله: بررسی میزان آلودگی اکسیدهای ازت و گوگرد در هوای مناطق بیابانی (مطالعه موردی: شرکت سنگ آهن مرکزی ایران، منطقه بیابانی بافق/ پاییز 1392)
شناسه (COI) مقاله: HYGIENE03_024
منتشر شده در اولین همایش بین المللی و سومین همایش ملی بهداشت محیط،سلامت ومحیط زیست پایدار در سال 1394
مشخصات نویسندگان مقاله:

عبدالحسین رضایی پور باغدر - دانشجوی دکتری بیابانزدایی، دانشگاه هرمزگان
حسن وقارفرد - استادیار، دانشگاه هرمزگان

خلاصه مقاله:
توسعه پایدار ضرورت پیشرفت در زمینه های صنعتی، منابع طبیعی و کشاورزی بوده و حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی لازمه توسعه پایدار می باشد. هدف از این مطالعه ارزیابی وضعیت آلودگی اکسیدهای ازت ((No(x) و گوگرد ((So(2) در محدوده شرکت سنگ آهن مرکزی به منظور اجرای مؤثرتر اقدامات کنترلی در کانون های انتشار می باشد. نمونه برداری از هوای محدوده شرکت در 11 نقطه در پاییز 1392 انجام و پارامترهای No(2), No و (So(2 اندازه گیری شد. سپس داده های حاصل با استفاده از نرم افزار SPSS و Excel مورد آنالیز و ارزیابی قرار گرفت. نتایج نشان داد مقدار فاکتور آلودگی (PI) برای کلیه پارامترهای اندازه گیری شده 100 درصد نمونه ها در طبقه آلودگی کم قرار دارد. همچنین مطابق شاخص تجمعی IPI و شاخص درجه آلودگی MCd نیز کلیه پارامترهای اندازه گیری شده درجات خیلی پایینی از آلودگی را از خود نشان داد. در مجموع یافته های این تحقیق حاکی از این است که هوای محدوده شرکت سنگ آهن مرکزی ایران، بافق در نوبت اندازه گیری پاییز 1392 عاری از آلودگی های یاد شده می باشد. لیکن پیشنهاد می گردد تغییرات آلودگی اکسیدهای ازت و گوگرد در فصول مختلف سال به صورت مستمر بررسی و پایش گردد.

کلمات کلیدی:
اکسیدهای ازت، اکسید گوگرد، بافق، MCd, IPI, PI

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://civilica.com/doc/440599/