مدیریت، برنامه ریزی و آموزش محیط زیست ، فناوریهای نوین کنترل آلودگیها، پدافند غیرعامل وتوسعه پایدار

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 675

فایل این مقاله در 7 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

DPCONF01_126

تاریخ نمایه سازی: 16 اسفند 1394

چکیده مقاله:

لزوم حرکت توسعه کشور با توجه به مبانی و چارچوب توسعه پایدار در سطح ملی وبین المللی نیز دیگر جای بحث ندارد. در دسامبر سال 2002 مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پنجاه و هفتمین نشست خود ،دهه آموزش توسعه پایدار یا ( 2014-2005) و DESD را با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش یک عنصر ضروری برای دستیابی به توسعه پایدار است رسما اعلام نمود. همزمان یونسکو به عنوان سازمان متولی ترویج و اجرای این دهه تعیین گردید.چشم انداز آموزش برای توسعه پایدار ESD جهانی را به تصویر می کشد که در آن به همگان فرصت بهره مندی از آموزش با کیفیت و یادگیری ارزش ها، رفتار و شیوه زندگی مورد نیاز برای یک آینده پایدار و برای تحول مثبت اجتماعی اعطا شود. ESD برای همه ، در تمام مراحل زندگی و در تمام زمینه های یادگیری قابل اجرا است. ESD از یک رویکرد مشارکتی بهره می گیرد که در آن سازمانهای متعدد و ذینفعان مختلفی با بهره گیری از تمامی متدهای آموزشی برای بالا بردن آگاهی عمومی، در خصوص ترویج توسعه پایدار فعالیت می نمایند ESD به طور برابر هر سه رکن توسعه پایدار یعنی – اجتماع ، محیط زیست و اقتصاد را همراه با فرهنگ به عنوان یک بعد اضافی و زمینه ای ضروری در نظر می گیرد. با درنظر گرفتن این عناصر در یک چارچوب جامع و یکپارچه ESD همه افراد را قادر می سازد تا به طور کامل به توسعه دانش، دیدگاه ها، ارزش ها و مهارت های لازم برای مشارکت در تصمیم گیری در راستای بهبود کیفیت زندگی در سطح محلی و جهانی بپردازند. روز جهانی زمین پاک هر ساله در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در تمام دنیا برگزار میشود و به همه مردم یادآوری میکند که نباید سیاره خود زمین را فراموش کنند . تاریخچه این مناسبت به سال 1969 و زمانی باز میگردد که جان مک مونل فرزند یک مبلغ دینی مستقل و علاقمند به عرصه دین، علم و صلح، ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو درباره محیط زیست مطرح و در همان سال پرچم زمین پاک را طراحی کرد .یوتانت دبیر کل سازمان ملل ( 1962-1971) از ایده مک کونل استقبال کرد و این روز به یک روز جهانی در تقویمهای سراسر دنیا تبدیل شد . در ایران نیز هم زمان با دیگر کشورهای جهان هفته زمین پاک از روز دوم اردیبهشت به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا میشود و نخستین روز این هفته ( دوم اردیبهشت ماه) به نام روز زمین پاک نامگذاری شدهاست .. هدف از این تحقیق بررسی نقشمدیریت، برنامه ریزی و آموزش محیط زیست ، فناوریهای نوین کنترل آلودگیها، پدافند غیرعامل درتحقق اهداف توسعه پایدارودرخوراست روش تحقیق کتابخانه ای تاریخی –علی وتطبیقی وروش تحلیل شیستماتیک واکولوژی چشم انداز بوده است.برسیها حکایت از نقش کلیدی آموزش همگانی ،مدیریت کارآمد وبکارگیری فناوری های نوین کنترل آلودگی ها درتحقق اهداف توسعه جامع وپایدار وپدافند غیر عامل کارآمد دارد.

کلیدواژه ها:

مدیریت کارآمد ، برنامه ریزی و آموزش محیط زیست ، فناوریهای نوین کنترل آلودگیها ، پدافند غیرعامل ، توسعه پایدار ، ساختمان های سبز

نویسندگان

حسین شیخ حسنی

استادیاردانشگاه پیام نور

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • فترلک‌ام‌ران‌لی)م‌ر HSEش‌رکت مف‌دس یی‌جب‌ازی‌دها _ ج‌اجع‌ب‌ال‌ارشن‌لس‌ان وگ‌زاش‌ات م‌وج‌ود درب‌خ‌ش می‌ی‌ت ...
  • Occupational Health and Safety Managment- 1999:18001 OHSAS, 1999 Systems- Specification, ...
  • Information Secutity Management _ - 2:2002-779. BS, 2002 Specification for ...
  • -F00-550- Chemical Accident Prevention: Site Security. EPA-K (2000). Office of ...
  • New Paths to Business Value: Strategic Sourcing - , 2001 ...
  • htr :/oha mad-akba ri.blogsky.com/1 389/10/06/post-. ...
  • نمایش کامل مراجع