مقایسه تغییرات بیان ژن آنتی اکسیدانتی کاتالاز در پاسخ به تنش خشکی در خانواده های غلات و حبوبات

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 535

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

AGRIDEV02_025

تاریخ نمایه سازی: 30 بهمن 1394

چکیده مقاله:

به منظور مقایسه پروفیل بیان ژن آنتی اکسیدانتی کاتالاز (CAT) در اثر تنش خشکی در غلات و حبوبات، آزمایشی در آزمایشگاه ژنومیکس دانشگاه بین المللی امام خمینی صورت گرفت. برای این منظور بذور ارقام متحمل و حساس به تنش خشکی ذرت ازخانواده غلات و سویا ب هعنوان گیاهی از خانواده لگوم، از مرکز تحقیقات نهال و بذر کرج تهیه گردید. در ذرت تنش خشکی درمرحله ی پنج برگی با قطع سه دور آبیاری و آبیاری نرمال (پنج روز یک بار) به عنوان شاهد اعمال گردید. برای ژنوتی پهای سویادر مرحله دو برگی تنش خشکی به مدت هفت روز پیوسته اعمال گردید؛ درحالی که در تیمار شاهد ژنوتی پها یک روز در میانآبیاری شدند. بعد از اتمام تنش، نمونه گیری از برگ و ریشه تیمارهای شاهد و تنش صورت گرفت. پس از جمع آوری نمونه ها، RNA استخراج، cDNA سنتز و واکنش ریل تایم پی سی آر با کیت sybergeen انجام گردید. از ژن خانه دار 18srRNA برای نرمال کردن داده ها استفاده شد و میزان بیان ژن با روش ΔΔCt محاسبه شد. بر اساس نتایج حاصل بیان ژن کاتالار در رقم متحمل ذرت نسبت به رقم حساس تقریبا 2/4 برابرافزایش نشان داد درحالی که در رقم متحمل سویا نسبت به رقم حساس میزان افزایش بیان ژن 1/6 برابر بود. ژن کاتالاز در برگ گیاه ذرت نسبت به ریشه دو برابر افزایش بیان داشت و لذا تجمع زیاد mRNA ژن کاتالاز در برگ ها نشان دهنده فعالیت بیشتر این ژن در برگهای ذرت میباشد؛ اما برعکس در سویا بیان ژن کاتالاز در ریشه دو برابر برگبود و بیانگر فعالیت بیشتر این ژن در ریشه سویا می باشد.

نویسندگان

جعفر احمدی

عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • طالع احمد، س، حداد، ر: (1386). "مطالعه اثرات سیلیکون در ...
  • Asada, Kd., Takahashi, Mb. (1987) "Production and scavenging of active ...
  • Asada, Kd. (1999) "The water - water cycle in chloroplasts ...
  • Blokhina, O., Virolainen, E., Faested, K. (2002) "Antioxidants, oxidative damage ...
  • Guan, L., Zhao, J., Scandalios, JG. (2000) "Cis-elements and trans-factors ...
  • Liu, W., Au, DWT., Anderson, DM., Lam, PKS., Wu, R. ...
  • Mittler, R., Va nderauwera, S., Gollery, M., Van Breusegem, F. ...
  • Volkov, A. G., Coopwood, K. J., and Markin, V. S. ...
  • نمایش کامل مراجع