CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

تلفیق لایه های اطلاعاتی زمین شناسی، ژئوشیمیایی، ژئوفیزیکی و تصاویر ماهواره ای در محیط GIS جهت اکتشافی مواد معدنی (در زون سنندج - ملایر)

عنوان مقاله: تلفیق لایه های اطلاعاتی زمین شناسی، ژئوشیمیایی، ژئوفیزیکی و تصاویر ماهواره ای در محیط GIS جهت اکتشافی مواد معدنی (در زون سنندج - ملایر)
شناسه (COI) مقاله: GSI26_284
منتشر شده در بیست و ششمین گردهمایی علوم زمین در سال 1386
مشخصات نویسندگان مقاله:

مهدی مرادی - کارشناس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی
مژگان اصفهانی نژاد - کارشناس مسئول سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی
لقمان نمکی - عضو هئیت علمی دانشگاه آزاد اسلامی

خلاصه مقاله:
زون سنندج – ملایر بین طولهای جغرافیایی 47 درجه تا 49 درجه شرقی و عرضهای جغرافیایی 34 درجه تا 30 35 درجه شمالی و در استانهای کرمانشاه، کردستان، همدان و لرستان واقع است. این زون به دلیل قرار گرفتن در بخش شمالی زون کانه زای سنندج – سیرجان و بخش هایی از زون ارومیه دختر، دارای استعداد کانه زایی ذخایر سولفید توده ای از نوع قبرسی و طلای اپی ترمال و آهن اسکارنی است. در این منطقه 3 اندیس طلا، 10 اثر آهن، 1 اثر منگنز و کانه زایی های دیگری مانند سرب- روی، آهن – مس، آهن – سرب وجود دارد که شواهد خوبی برای پتانسیل کانه زایی در این زون می باشند. استفاده از GIS در اکتشافات بسیار مفید است، زیرا هم باعث کوچک شدن محدوده های اکتشافی می شود و هم در زمان و هزینه صرفه جویی می کند، از این رو برای اکتشاف در زون سنندج – ملایر از تلفیق داده ها در محیط GIS استفاده شد. مدل سازی در محیط GIS سه مرحله اصلی دارد: - جمع آوری و ورود اطلاعات به سیستم GIS: - پردازش داده ها: - مدل سازی؛ لایه های اطلاعاتی مورد استفاده زمین شناسی، ژئوفیزیک، ژئوشیمی، نقاط معدنی، و تصاویر ماهواره ای بودند که با استفاده از روش Index Overlay مورد تحلیل ریاضی قرار گرفتند.

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://civilica.com/doc/40369/