بررسی ارتباطات متقابل بین پارامترهای بیوشیمیای در چرخه تولید مثلی ماهی شانک زرد باله (Acanthopagrus latus) ماده

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 581

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

KMSU01_145

تاریخ نمایه سازی: 1 آذر 1394

چکیده مقاله:

امروزه اهمیت سنجش تغییرات بیوشیمیایی و مطالعات بافت شناسی برای تعیین وضعیت فیزیولوژیک به منظور ارتقاء راندمان تولید مثل در پرورش ماهیان به اثبات رسیده است. اگاهی از تغییرات بیوشیمیایی مولدین ماهی و ارتباط دادن آن به دوره ی تخم ریزی و فصل تکثیر این ماهی می تواند کمک شایانی در ارزیابی روندتکثیر ماهی نماید. مطالعه حاضر باهدف ارزیابی تغییرات شاخص های بیوشیمیایی جهت تعیین وضعیت فیزیولوژیک ماهی شانک زرد باله ماده و امکان استفاده از این شاخص ها جهت ارزیابی وضعیت تولید مثلی این ماهی انجام گرفت. جهت انجام تحقیق حاضر، به مدت 8 ماه هر ماه ماهیان شانک زرد باله استفاده از قلاب در محدوده ی خور موسی صید گردید. هرماه از 15 قطعه ماهی ماده شانک زرد باله ماده(تعداد کل 120 قطعه) نمونه برداری شد.خونگیری از ناحیه ساقه دمی با استفاده از سرنگ های هپارینه صورت گرفت. پس از خونگیری ، پلاسما جداسازی و شاخص های بیوشیمیایی شالم سدیم، کلر، پتاسیم، کلسیم، پروتئین کل، گلوکز، آسپارتات آمینو ترانسفراز و آلانین آمینو ترانسفراز مورد سنجش قرار گرفتند. جهت تعیین همبستگی و ارتباط پارامترهای مختلف از آزمون همبستگی پیرسون استفاده شد.براساس همبستگی پیرسون بین برخی پارامترهای اندازه گیری شده، همبستگی وجود داشت که در اکثر موارد این همبستگی مثبت بوده و تنها در 2مورد همبستگی منفی ثبت گردید. همبستگی بین سدیم با پروتئین و AST و بین کلر با تری گلیسرید، کلسیم و AST،ALT از نوع منفی بود. در جنس ماده ماهی شانک زرد باله بین کلسترول پلاسما با تری گلیسیرید، کلسیم و پروتئین در طول دوره چرخه تولید مثلی ارتباط معناداری وجود داشت. همچنین درطول مراحل مختلف چرخه تولید مثلی بین تری گلیسیرید پلاسما با اکثر پارامترهااز جمله کلسترول، پروتئین، کلسیم ،کلر و آنزیم AST ارتباط معنا داری ثبت گردید.

نویسندگان

فاطمه حاتمی نصاری

گروه شیلات، پردیس خودگران، دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

پریتا کوچنین

گروه شیلات، دانشکده منابع طبیعی دریا، دانشگاه علوم وفنون دریایی خرمشهر

امیر پرویز سلاطی

گروه شیلات، دانشکده منابع طبیعی دریا، دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

حسین پاشازانوسی

گروه فیزیک دریا، دانشکده علوم دریایی، دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • شفیعی ثابت، س، ایمانپور، م.، امینیان، ب. و گرگین، س. ...
  • کریمی، ش. تغییرات هورمون‌های استروئیدی جنسی وبافت شناسی گناد در ...
  • Davis, D. A., Saoud, I. P., Boyd, C. E. and ...
  • Peyghan, R., Gooraninej ad, S., Shahriari, A. and Jamshidi, Z., ...
  • نمایش کامل مراجع