تحصیل خوانایی آفرینش های معماری با خلق نور مصنوع و آثار آن بر امنیت روانی شهروندان نمونه موردی مجتمع تجاری،اداری فدک در شهرستان اصفهان

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 693

فایل این مقاله در 16 صفحه با فرمت PDF و WORD قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ILDC02_031

تاریخ نمایه سازی: 1 آذر 1394

چکیده مقاله:

امنیت روانی مقدم بر امنیت و حتی مهمتر از آن می نماید، زیرا در بلند مدت بی هیچ علت خارجی زوال درونی را در پی خواهد داشت. امنیت روانی علاوه بر آن که به روحیات فردی وابسته است به دریافت شخص از دیده ها و ادراک از آن نیز بستگی دارد.آنچه از آفرینش های معماری پیرامون ما رویت می شود سطوح داخلی و خارجی بنا است که معرف افکار معمار و خالق آن به شمار می رود. اغتشاش بصری و ناخوانایی نما یکی از عوامل استرس زا و موجب بروز ناانمنی در روان کاربران شناخته شده و خوانایی مقوله ای در تضاد با آن.در این تحقیق جهد بر آن شد تا با ارائه راه کارهای مناسب نور پردازی نماها در شب به خوانایی آفرینش پرداخته، تاثیر آن بر امنیت روانی شهروندان را ارزیابی نماییم.بدین منظور پس از توزیع پرسشنامه ای بین یکصد نفر از کاربران محدوده پژوهش و جمع آوری آمار اقدام به اجرای نور پرازی نما و فضاهای عرصه تحقیق نموده و از طریق توزیع مجدد پرسشنامه نتایج را در هر دو حالت مقایسه خواهیم کرد.

نویسندگان

نورین نیامی کوهساره

دانشجوی کارشناسی ارشد معماری-انرژی، معماری، آزاد اسلامی واحد جلفا

محمدابراهیم عصارزاده

دانشجوی دکتری شهرسازی، دانشگاه لوزافونای لیسبون پرتقال

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :