ارزیابی میزان آگاهی دانشجویان از آموزه های قرآن و عترت در بحث حجاب و عفاف (مطالعه موردی: دانشجویان دختر دانشگاه جامع علمی- کاربردی قروه)

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 642

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

HIJABC01_046

تاریخ نمایه سازی: 19 تیر 1394

چکیده مقاله:

با توجه به تلاش بدون وقفه دشمن در از بین بردن و به ابتذال کشیدن حجاب زنان و بویژه دانشجویان دانشگاه ها و در نتیجه حاکمیت فرهنگ سلطه بر جهان، سعی شده در این تحقیق میزان اطلاعات و آگاهی دانشجویان دختر مقطع کارشناسی دانشگاه جامع علمی- کاربردی واحد قروه در بحث آموزه های قرآن و عترت در مسئله حجاب و عفاف سنجیده و مورد بررسی قرار گیرد. به همین منظور پرسشنامه ای محقق ساخته به صورت باز و بسته طراحی و به شکل تصادفی توسط دانشجویان دختر مقطع کارشناسی دانشگاه جامع- کاربردی قروه تکمیل و سپس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نتایج حاصله از پژوهش نشان می دهد که میزان اطلاعات و آگاهی دانشجویان از آموزه های قرآن و عترت در بحث حجاب و عفاف متوسط تا ضعیف می باشد، بطوریکه در برخی از گزینه ها 100% جامعه آماری مورد مطالعه گزینه های نادرست را انتخاب نموده اند و در برخی دیگر از گزینه ها اطلاعات دانشجویان مناسب و درخور توجه بوده است. در مجموع با میانگین گیری از درصدهای جواب های صحیح کمتر از 50 درصد (49/22) گزینه ها صحیح جواب داده شده اند و به بیان دیگر، میانگین نمرات کسب شده کمتر از 10 می باشد. از این رو پیشنهاد می شود که در سرفصلهای دروسی مانند معارف و اخلاق اسلامی، بیشتر به آموزه های قرآنی در بحث حجاب و عفاف پرداخته شده و حتی با توجه به شرایط امروزی جامعه ی ما ارائه واحدهایی به همین منظور (البته با کارشناسی و آینده نگری دقیق) ضروری به نظر می رسد.