CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

پردازش هوش هیجانی کودکانی که علت جدایی والدین طلاق بوده یا مرگ یکی از آنان (مطالعه موردی : کودکان سنین پیش دبستان ناحیه یک شهر ری)

عنوان مقاله: پردازش هوش هیجانی کودکانی که علت جدایی والدین طلاق بوده یا مرگ یکی از آنان (مطالعه موردی : کودکان سنین پیش دبستان ناحیه یک شهر ری)
شناسه (COI) مقاله: EPSCONF01_004
منتشر شده در اولین کنفرانس ملی توسعه پایدار در علوم تربیتی و روانشناسی، مطالعات اجتماعی و فرهنگی در سال 1393
مشخصات نویسندگان مقاله:

هنده مجدی - مدیر پژوهش سرای دانش آموزی محمد بن زکریای رازی 1 شهر ری
مریم شفیعی - کارشناس پژوهش سرای دانش آموزی محمد بن زکریای رازی 1 شهر ری
شهره سلیمی - کارشناس پژوهش سرای دانش آموزی محمد بن زکریای رازی 1 شهر ری

خلاصه مقاله:
از آنجایی که مهمترین زیرساخت زندگی و خانواده از وجود مشترک دو نفر آغاز می شود هر قدر این زیرساخت ها و زیربناها محکم تر باشد خانواده پایدارتر و قوی تر و روند طبیعی خود را بهتر طی خواهد کرد و ساختن این بنا دقیقا در طی سالیان انجام می گیرد که دوران شکوفایی جسم و روح و ذهن انسان می باشد یعنی به عقلی رسیده است که می تواند بفهمد و تشخیص دهد. خانواده بسری است که باید برای استحکام و آرامش آن و تربیت نسلی بسیار مفید دو نفر دست به هم دهند و هر دو خود را مسئول بدانند هیچ وقت نمی توان در زندگی ای که مشترکا با هم شکل می گیرد یکی مسئولیت نداشته باشد و دیگری همه مسئولیت ها را عهده دار شود. پژوهش حاضر با هدف پردازش و مقایسه هوش هیجانی کودکان سنین پیش دبستانی ناحیه یک شهر ری که بصورت تصادفی نسبی خوشه ای انتخاب شد انجام گرفت. گروه نمونه پژوهش 200 نفر(100 نفر علت جدایی والدین فوت یکی از آنها، 100 نفر علت جدایی، طلاق والدین) با میانگین سنی 5 تا 6 انتخاب شدند. در این پژوهش از پرسشنامه هیجانی شوت استفاده شد. از طریق آزمون آماری آزمون t استودنت مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج حاصل از تحلیل داده ها نشان داد از نظر هوش هیجانی به طور کلی میان دو گروه تفاوت معناداری مشاهده شد.

کلمات کلیدی:
پردازش هوش هیجانی، کودکان سنین پیش دبستان، پرسشنامه هیجانی شوت

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://civilica.com/doc/320384/