CIVILICA We Respect the Science
(ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور / شماره مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۹۷۱)

تحلیل و بررسی انطباق معیارها و ضوابط مناسب برای معلولان جسمی حرکتی در فضاهای آموزشی تبریز (نمونه موردی: ساختمان 53 کلاسه دانشگاه آزاد اسلامی تبریز)

عنوان مقاله: تحلیل و بررسی انطباق معیارها و ضوابط مناسب برای معلولان جسمی حرکتی در فضاهای آموزشی تبریز (نمونه موردی: ساختمان 53 کلاسه دانشگاه آزاد اسلامی تبریز)
شناسه (COI) مقاله: NTA01_487
منتشر شده در اولین همایش ملی اندیشه ها و فناوری های نو در معماری در سال 1391
مشخصات نویسندگان مقاله:

امید لعلی نژاد - دانشجوی کارشناسی ارشد معماری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز
حسن ستاری ساربانقلی - استادیار دانشکده هنر و معماری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، تبریز، ایران

خلاصه مقاله:
یکی از عوامل موثر در توسه یافتگی افراد یک جامعه است و معلولیت بعنوان یک معضل اجتماعی در برهه های مختلف چه در جنگ و بلایای طبیعی وچه سوانح و حوادث روزمره انسان بروز کرده و همچنان بر تعداد آن افزوده می شود. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی در حدود 11 درصد از جمعیت جهان دچار نوعی معلولیت میباشند. در این میان مسئله حائز اهمیت، توانمند کردن این قشر توسط آموزش مهارت ها و حضور فعالانه در اجتماع می باشد بنابراین علاوه بر مناسب سازی معابرو شریانهای شهری، بهبود و مناسب سازی محیط ها و فضاهای آموزشی از طریق اعمال ضوابط و معیارهای معلولان ضروری بنظر می رسد. جامعه آماری مورد بررسی بناها و محوطه مجتمع دانشگاه آزاد تبریز است که پس از بررسی قوانین و استانداردهای معلولین حرکتی، به انطباق این معیارها در این فضای آموزشی به روش پیمایشی می پردازد تا به لحاظ مناسب سازی فضاهای آموزشی، موجب سهولت دسترسی و ایجاد فرصت برابر برای استفاده معلولان جسمی حرکتی از امکانات آموزشی باشد

کلمات کلیدی:
معيارها و ضوابط، معلول جسمي حركتي، فضاهاي آموزشي، معماري، طراحي، مناسب سازي، دانشگاه آزاد اسلامي تبريز

صفحه اختصاصی مقاله و دریافت فایل کامل: https://civilica.com/doc/280032/