تدوین راهبردهای برتر برای شبکه مستند سیمای جمهوری اسلامی ایران

سال انتشار: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,111

فایل این مقاله در 12 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ICSM10_131

تاریخ نمایه سازی: 14 مرداد 1393

چکیده مقاله:

جذب مخاطب ایرانی و حضور موفق در عرصه رقابت رسانه ای جهان براساس رویکردهای سنتی مدیریت و تئوری کسب و کار امکان پذیر نیست. در شرایط پیچیده رسانه ای، برنامه ریزی راهبردی یکی از جامع ترین رویکردهای برنامه ریزی است. هدف این پژوهش کیفی تدوین برنامه راهبردی برای شبکه مستند سیمای جمهوری اسلامی است. برای تحقق این امر در مرحله اول ضمن بررسی اسناد بالادستی از طریق مصاحبه عمیق با مستندسازان و اساتید مدیریت راهبردی رسانه اطلاعات مورد نیاز گردآوری و بیانیه های مقاصد آرمانی تدوین و اهداف راهبردی شبکه مستند سیما تعیین و اولویت بندی گردید. در مرحله ورودی برنامه ریزی راهبردی با بررسی محیط عمومی و تخصصی و تحلیل محیط داخلی، عوامل راهبردی تعیین و در مرحله مقایسه، با ارزیابی عوامل راهبردی داخلی و خارجی و محاسبه امتیازات و نمرات داده شده از سوی گروه دلفی، راهبردهای شبکه مستند سیما در محدوده راهبردهای تهاجمی قرار گرفت. سپس از طریق تناظر عوامل شناسایی شده، راهبردهای شبکه مستند سیما مشخص و با امتیاز دهی، راهبردهای قابل قبول برای رسیدن به اهداف راهبردی تعیین گردید. در مرحله انتخاب راهبرهای برتر با ابزار پرسشنامه نه راهبرد برتر شبکه مستند سیما مشخص شد . براساس نتایج این تحقیق برترین راهبرد شبکه مستند سیما «تولید مستندهای اجتماعی با ساختارهای تلفیقی و خلاقانه» است.

کلیدواژه ها:

راهبرد ، برنامه ریزی راهبردی ، راهبرد سازمان در سطح واحد راهبردی ، شبکه تلویزیونی مستند ، شبکه مستند سیمای جمهوری اسلامی ایران

نویسندگان

سید مرتضی موسویان

دکترای مدیریت استراتژیک و استادیار دانشگاه صدا و سیما

سیده محبوبه منصوری پور

دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت رسانه

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Powell C. (2003) The Delphi Technique: Myths and Realities; University ...
  • Schmide R.C. (2007) Managing Delphi Surveys Using nonparametric statistical technique ...
  • نمایش کامل مراجع