بررسی اثرعناصر ریز مغذی روی (Zn) و منگنز (Mn) بر وضیت کلروفیل فلئورسنس در ارقام مختلف گلرنگ

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,029

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_503

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

عنصر روی zn ، از جمله عناصر ضروری برای رشد گیاه است که در تشکیل اسید ایندول اسیتیک دخالت می نمایدو رشد گیاه را تنظیم می کند . بعلاوه روی باعث فعال شدن بسیاری از آنزیم هاو رشد گیاه را تنظیم می کند . بعلاوه روی باعث فعال شدن بسیاری از آنزیم ها می شود، بطوری که برای سنتز کلروفیل و تشکیل کربوهیدراتها، لازم و ضروری است .vitsoh,et al 1994 اکثرآنزیمهایی که در متابولیسم کربوهیدراتها نقش دارند،بواسطه عنصرروی فعال میشوند . ).Marschner,1995) چون روی عنصری است که در داخل گیاه، قادر به انتقال مجدد نیست لذا محلول پاشی آن، مناسب تر میباشد . ) ).vitsoh,et al 1994 گیاهان روغنی، از گیاهان حساس به کمبود روی هستند و باید نسبت به دادن کود حاوی روی، به آنها اقدام نمود تا علاوه بر ازدیاد تولید، غلظت روی در آنها افزایش یابد ( ملکوتی و طهرانی ).1378, منگنز در سیستمهای ترکیبی گیاه، مشارکت دارد . در واکنشهای انتقال الکترون در گیاه دخیل بوده و در تولید کلروفیل نیز نقش دارد ( سالاردینی و مجتهدی، 1367 ؛ ملکوتی و طهرانی، ).1378 وجود آن در فتوسیستم دو که در فتولیز آب شرکت می نماید، ضروری به شمار می آید ( سالاردینی و مجتهدی، ).1367 منگنز به عنوان یک فاکتور فعال کننده در گیاه عمل می کند که تقریبا باعث فعال شدن سی وپنجĤه آنزیم مختلف در گیاه می گردد ) ).Burnell,1988 این یون همانندیون منیزیم،قادر است ATP را با کمپلکس آنزیمی ( فسفوکینازها و فسفوترانسفرازها ) پیوند دهد ( سپهر، ).1377 با توجه به نقش منگنز و روی ) ) zn در گیاه و اهمیت آنها در تامین سلامتی انسان، باید کود روی را حداقل دو و یا سه سال یکبار و کود منگنز را حداقل به میزان یکبار در سال برای محصولات زراعی و باغی استفاده نمود ( ملکوتی و لطف الهی، ).1378 لازم به ذکر است حد بحرانی عنصر روی ) ) zn در خاک کمتر از یک ) <)1 میلی گرم در کیلو گرم و حد بحرانی منگنز کمتر ازده ) ) < 10 میلی گرم در کیلو گرم می باشد ( ملکوتی، ).1378 الگوی اختصاصی ساطع شدن فلئورسنس کلروفیل اولین بار توسط کات اسکای (1931) مطرح و هم اکنون بنام اثر کات اسکای شناخته شده است،این خصوصیت بطور مشخص فرآیندهای اولیه فتوسنتزی را که در کلروپلاست انجام می گیرد، منعکس می سازد . این فرآیندها با جذب نور و انتقال انرژی در واکنش های فتوسیستم II مرتبط می باشند . . ( Bjorkman and Demmig-Adams, 1994:Krause and Weis,1994;Schreibr et al.,1994)

نویسندگان

لیلا یاری

کارشناس موسسه تحقیقات ثبت،کنترل و گواهی بذر و نهال

حسین حیدری شریف آباد

دانشیارموسسه تحقیقات ثبت،کنترل و گواهی بذر و نهال

سیدعلی محمد مدرس ثانوی

عضو هیئت علمیدانشگاه تربیت مدرس

علی سروش زاده

عضو هیئت علمیدانشگاه تربیت مدرس

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
 • سالاردینی، ع و مجتهدی، م(1367). اصول تغذیه گیاه، چاپ اول، ...
 • سپهر، الف(377 1).بررسی اثر پتاسیم، منیزیم و عناصر ریز مغذی ...
 • ملکوتی، م(1381).نقش غنی‌سازی و افزایش عملکرد وارتقای سلامت جامعه، چکیده ...
 • ملکوتی، م و طهرانی، م(378 1).نقش ریز مغذیها در افزایش ...
 • ملکوتی، م ولطف‌الهی، م(1378). نقش روی در افزایش کمی و ...
 • نارکی، ف(0 138).زراعت گلرنگ، وزارت کشاورزی، سازمان تحقیقات، آموزش و ...
 • Adams , M .L.(1993).Use of leaf Fluorescence and reflectance characteristics ...
 • B alakrishnan, K. , Rajendran, C. and Ku landaivelu . ...
 • Bjorkman, O. and D e _ mig-Adams , B _ ...
 • Jennifer, R. , Deell _ O .K., Robertk, K.D. and ...
 • Kiiao , M., lei, T.T. and Koike, T.(1 997) .Applicaton ...
 • Val , J. , Sanz, M. , Montanes, L. and ...
 • Walker, D. (1985). Measurement of oxygen and chlorophyll. P.95-106 Technologies ...
 • نمایش کامل مراجع