بررسی تاثیر کاربرد نوع و میزان ماده آلی در دو عمق از خاکهای اطراف دریاچه مهارلو در طی زمان

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 768

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_330

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

تنفس خاک مکانیزم اصلی انتقال کربن از خاک به اتمسفر و کلید چرخه جهانی کربن است . در مقیاس جهانی CO2آزاد شده از سطح خاک از CO2 آزاد شده از مجموع سوختهای فسیلی و دیگر کاربریهای بشری بیشتر است اندازه گیری مقدار CO2 متصاعد شده از تجزیه ماده آلی ساده ترین و نسبتا قابل قبول ترین راه تعیین سرعت تجزیه موادآلی می باشد . میزان دی اکسید کربن متصاعد شده در جریان معدنی شدن هوموس، بسته به نوع خاک متفاوت بوده و تحت شرایط کنترل شده در آزمایشگاه و در دمای در حد مزوفیلیک رقمی در حدود 5 تا 50 میلی گرم در کیلوگرم خاک در روز می باشد . البته مقادیر بیشتر از 300 میلی گرم نیز گزارش گردیده است متجاوز از یک سوم از اراضی کره زمین را مناطق خشک و نیمه خشک تشکیل داده است و در این مناطق میزان ذخیره کربن خاک بسیار پایین است بنابر این تغییرات آب و هوایی تاثیر شدیدی بر میزان تنفس خاک این مناطق دارد .

نویسندگان

احسان مهدوی

دانشجوی کارشناسی ارشد بخش علوم خاک دانشگاه شیراز

عبدالمجید ثامنی

دانشیار بخش علوم خاک دانشگاه شیراز

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • تاج آبادی پور، الف. 1375. تاثیر ماده آلی (تفاله شیرین ...
  • Anderson, J.P.E .1982. Soil respiration. In: Methods of soil analysis, ...
  • Baldock, J.A., M. Aoyama, J.M. Oades, and C.D. Grant. 1994. ...
  • Debosz, K., S.O. Peterson, L.K. Kure and P. Ambus. 2002b. ...
  • نمایش کامل مراجع