تأثیر قارچ کش تیرام وغلظت های مختلف نانو نقره بر جوانه زنی وآلودگی قارچی در بذر گیاه ماریتیغال

سال انتشار: 1390
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 741

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

BAGHBANI07_225

تاریخ نمایه سازی: 6 دی 1391

چکیده مقاله:

هدف از انجام این آزمایش تأثیر غلظت های مختلف نانو نقره وقارچ کش تیرام و مقایسه آنها بر جوانه زنی ومیزان آلودگی ، قارچی در بذر ماریتیغال بوده است. این پژوهش بصورت فاکتوریل در قالب طرح کاملآ تصادفی در 6 غلظت نانو نقره ( 20 و 40 و 60 و 80 و 120 و 200 میلی گرم در لیتر) و قارچ کش تیرام در یک غلظت (1/5 در هزار) به همراه شاهد (بدون ماده شیمیای) در 5 تکرار انجام شد. نتایج به دست آمده نشان داد که بذوری که توسط قارچ کش تیرام تیمار شده بودند با 74/6 درصد و بذوری که با نانو نقره با غلظت 80 میلی گرم در لیتر تیمار شده بودند با 73 درصد بیشترین میزان جوانه زنی را داشتند. دو تیمار 40 و 60 میلی گرم در لیتر نانو نقره به ترتیب 1/1 و 1/3 برابر بیشتر از تیمارشاهد (47/5 درصد) جوانه زنی داشتند. کمترین آلودگی مربوط به بذور با تیمار قارچ کش تیرام صفر درصد و غلظت 80 میلی گرم در لیتر نانو نقره با 23/3 درصد به دست آمد. در مجموع بذوری که با قارچ کش تیرام و غلظت 80 میلی گرم در لیتر نانو نقره تیمار شده بودند بیشترین میزان درصد جوانه زنی و کمترین مقدار رشد قارچ را در مقایسه با شاهد داشتند. قابل توجه است که میزان درصد جوانه زنی نرمال در این دو تیمار تفاوت چشمگیری داشته به طوری که در قارچ کش تیرام 5 درصد و در غلظت 80 میلی گرم در لیتر نانو نقره 82/5 درصد مشاهده شده است.

نویسندگان

نوید اصلانی

گروه علوم باغبانی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه صنعتی اصفهان

علی اکبر رامین

گروه علوم باغبانی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه صنعتی اصفهان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • - دوازده امامی، س. 1381 . اثر تنش شوری بر ...
  • -I2] خوشخوی، م . 1386. گیاه افزایی . جلد اول. ...
  • Salma _ D., T., Blaise., M.Treke _ 2009. Seed germination ...
  • varma, P.N., S.K. Talwar, and G.P. Garg . 1980.Chemicl investigation ...
  • نمایش کامل مراجع