رابطه بین سرسختی روانشناختی و راهبردهای مقابله با استرس دردانشجویان

سال انتشار: 1390
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 4,576

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

RCPES01_030

تاریخ نمایه سازی: 11 شهریور 1391

چکیده مقاله:

انسان درزندگی با فرازونشیب های متعددی رو برو می شود بطوریکه هرروز شاهد اتفاقات جدیدی است برخی ازین مسائل و اتفاقات بسیار ناچیز و پیش پا افتاده اند و مشکلی برای شخص ایجاد نمی کنند و طبعا نیازی به سازگاری با انها وجود ندارددرمقابل برخی مسائل و موضوعات موجب ایجاد تغییراتی درزندگی شده و باعث برهم خوردن روال عادی زندگی فرد می شوند که مستلزم تلاش برای سازگاری مجدد با آنها است حسن شاهی 1384 تاسالهای پایانی دهه هفتاد پژوهشهای بسیاری نقش رویدادهای استرس زای زندگی را به عنوان عامل آشکارساز دربروزبیماریهای بدنی و روانی مطرح کرده بودند کوباسا 1979 بررسی هیا هولمز و راهه درسال 1967 نشان دادند که رویدادهای زندگی با شروع بیماری رابطه دارند دراین زمینه انچه از دست انسان بر می آید این است که خود را برای رویارویی با مشکلات مهیا نماید و به زندگی به عنوان یک صحنه پیکار نگاه کند و تا قادر باشد برمشکلات چیره شود شیوه های برخورد با مشکلات نقش مهمی درسلامت جسمی و روانی افراد دارند راهبردهای مقابله مجموعه از تلاشهای شناختی و رفتاری فرد است که درجهت تعبیر و تفسیر و اصلاح یک وضعیت تنش زا به کار می رود و منجر به کاهش رنج ناشی از آن م یشود.

نویسندگان

رمضان حسن زاده

دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری

بهرام میرزائیان

استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری

قدسیه ابراهیم پور

کارشناس ارشد روانشناسی

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • _ یتا ال.(1388). زمینه روان شناسی هیلگارد (ترجمه محمدتقی براهنی). ...
  • _ .حسن شاهی، محمد مهدی.(1384). تاثیر راهبردهای مقابله ای با ...
  • -Folkman, s.& lazarus , r.(1980). An analysis of coping in ...
  • - Kobasa, S (1979). Stressful hif events, personality, and health: ...
  • _ Parker, J. & Endler, N. (1992). "Coping with coping ...
  • نمایش کامل مراجع